Ako sa sere vo svete

Áno, viem, teraz si o mne myslíš, že som obyčajný hulvát. No, ale uznaj, aké iné slovo som v nadpise mohol použiť, ak nechcem pôsobiť ani infantilne, ani príliš odborne. Nech dumám ako dumám, nič iné mi nenapadá. A inak musím priznať, že nadpis tohto článku vznikol vlastne už pred vyše dvomi rokmi. Bol to nápad jedného kamoša (nechcem menovať, ale autor bol yablko). Rovnako ako mnoho iných normálnych ľudí, aj jeho zaujímalo, ako sa vo svete vlastne sere a požiadal ma, aby som fotil zaujímavosti kade budem chodiť (srať).

A tak som veru aj robil… a to je presne dôvod, vďaka čomu máš teraz možnosť tento článok čítať. Ako vidíš, článok je na svete, hoci už prešli 2 roky odvtedy a nespočetné tony hoven presvišťali rúrkami záchodov. Ešte skôr, ako sa do toho zahryzneš, tak ťa chcem  upozorniť, aby, ak si fajnovka, si si prestal mrviť do klávesnice. A vybral si, či najskôr doješ, alebo dočítaš článok a poobzeráš obrázky. Pripravený? Tak poďme na to!

Téma srania je v spoločnosti akosi tabuizovaná a pritom je to rovnako prirodzená činnosť ako jedenie, ktoré je propagované na každom kroku. A neraz pôžitok z dobrého vysrania môže predčiť aj ten z dobrej stravy. Mohli by o tom hovoriť tí, čo majú problémy s vyprázdňovaním, čo sa inak dosť často stáva aj turistom a cestovateľom. Zvlášť, keď nemajú to svoje súkromie a kľud na to, aby mohli zo seba vyklopiť všetko, čo tam už nepotrebujú.

V našich podmienkach sa tejto činnosti venujeme na sedacích záchodoch, pričom zadok si následne utierame toaletným papierom, ktorý následne splachujeme. Je to akýsi štandard vo väčšine krajín Európy a nám sa to zdá byť prirodzené a všetko ostatné je pre nás zvláštne. No vo väčšine krajín sveta ľudia pri tejto činnosti čupia a zadok si najčestejšie vyplachujú vodou. Tak kto je teda divný?

Európsky štýl
Európsky štýl záchodu so sprchou
Európsky štýl a ázijské splachovanie tiež používané aj ako sprcha
Európsky štýl bez dosky na sedenie (takže si tam ľudia vlastne nesadajú, ale sú v akomsi podrepe) a ázijské splachovanie
Sedací záchod nesplachovací, kde si použivateľ musí dávať pozor, čo kde vypúšťa, nech to potom nemusia triediť ;)
Návod k toalete na obrázku vyššie
Spievajúce verejné záchody v Alice Springs v Austrálií. Kým porobím, čo potrebujem, zahrá mi hudba. Záchod veľmi čistý a zadarmo.
V Manille aj s tryskou na umytie zadku… toaletný papier sa v Ázií až tak často nepoužíva
Misa z múzea v Austrálií
Misa môže byť nie len účelná, ale aj pekná… ako táto z múzea v Austrálií
Alebo tieto lentilkovo farebné misy na Filipínach
Brunejský záchod plus umyvárka nôh pred modlením. Stretávame sa s tým hlavne pred mešitami
Luxusné čupenie v Dubaji, pričom po potrebe si možno zadok nie len osprchovať, ale ešte aj dosucha poutierať toaleťákom
Typický ázijský záchod
No nie vždy používateľ trafí…
A trafiť sem už chce ozaj kus cviku… Treba dobre mieriť a papier potom do koša
Čo je pod pokrievkou? Za pozornosť stojí aj tento sovietsky štýl toaleťáku bez stredovej trúbky. Výhodu je síce, že zaberie menej miesta a nevzniká žiadny odpad, ale nedá sa rozumne zavesiť.
V Náhornom Karabachu aj s adaptérom na európsku prdel
Pekne vykachličkovaný hajzlík, papier patrí do koša
V Číne môžeš aj súťažiť s vedľa čupiacim…
V Tibetskej Shangri-le sa dajú nájsť aj takéto verejné záchody s viac súkromím, ale treba si dať pozor, nech človek nepadne do tej jamy. Inak v Tibete som mal skúsenosti, že ľudia doma nemajú záchody a buď chodia na takéto verejné, alebo rovno na ulicu, či do poľa.
Na Islande, v zime neodporúčam. Tiež sa nedá hovoriť o prílišnom súkromí
Takto to asi vyzerá v praxi
útulné sraníčko
Kadibúdky tiež majú svoje čaro, táto je na farme v Austrálií
Táto krásavica v Kazachstane aj s nádobou na umytie zadku a rúk
Táto kadibúdka zase pyšne stojí v Náhornom Karabachu
Na lodi počas 22 hodinovej plavby som bol nútený použiť túto toaletu. Ako vidno, miesta tam rozhodne nebolo na zvyš a tak som mal čo robiť, nech sa tam naukladám a trafím, čo kde treba…
Kirgizská toaleta, majiteľ mi hovoril, že raz by chceli mať záchod aj so splachovaním priamo v dome. V ich dedine to už vraj nejaký jeho kamoš má…
Indonézsky záchod a sprcha v jednom. V Ázií často sprchovanie prebieha “kýblikovou metódou” a to priamo na záchode ako je tento.
V Iráne sa často v domácnostiach stretávame aj s možnosťou výberu, európskeho, či ázijského štýlu toalety.

Ako vidíš, sranie sa dá vykonávať všakovako a na rôznych typoch záchodov. Rozhodne to stojí za to, vždy sa správať tak, ako je to bežné v navštívenej krajine. Napríklad umývať si zadok ľavou rukou pri použití vody a žiadneho toaletného papiera je pre našinca neobyčajný zážitok.

Mrzí ma však, že som priniesol len veľmi malú vzorku záchodov. Mnohé som jednoducho zabudol odfotiť. Neostáva ti preto nič iné, len sa vybrať do sveta a všetko si to odsrať sám…


originál článok vyšiel na www.hogy.sk