Filmová noc na Hrade Šariš – úžasná príroda, desiatky premietnutých filmov a sprievodných akcií

Nebo, hviezdy, čistý svieži vánok a výborný film s výhľadom na okolie hradu Šariš. Filmová noc na hrade je udalosť, ktorá dokazuje, že krátky film žije. Krátky príbeh, dlhý zážitok v neobyčajne krásnom prostredí.

Unikátny filmový festival, ktorý sa bude v dňoch 20. – 22. 7. 2018 konať už po siedmy krát na hrade Šariš, navštívi slovenský filmový velikán Dušan Hanák. Tento významný režisér a popredný reprezentant československej a slovenskej kinematografie oslávil v apríli tohto roka svoje 80. narodeniny. 

foto1

Okrem hlavnej sekcie filmov sú na programe aj divadlá, či čítanie pre deti, škola fotografie pre najmenších, či dávka hudby, ktorú prinesú kapely Parrots of Madness, Chalani z chatrče či Chiki liki tua.

Najhorší film a najlepší protagonista

Filmová noc na Hrade Šariš láka návštevníkov nielen výnimočnosťou miesta a nočného bdenia pri filmovom plátne, ale aj zaujímavými súťažnými kategóriami, ktoré budú mať svojim charakterom debut široko-ďaleko. Festival sa venuje prioritne krátkometrážnej tvorbe, ktorá je azda prvou štáciou každého začínajúceho filmára. Korením tohto festivalu bude teda kategória Nehanbím sa za svoju tvorbu a chcem vyhrať sekciu Wurst de la wurst (“Najhorší film“), ktorá dáva príležitosť tvorcom, ktorí sú ochotní obrátiť sa s dávkou nadhľadu na časy, kedy začínali a podeliť sa tak o svoje „nepodarky“. Je to však príležitosť pre kohokoľvek, kto dokáže k svojej práci pristúpiť s humorom a sebareflexívne prihlásiť svoje dielko do tejto kategórie. Účelom tohto „merania síl“ bude každopádne zábava, ktorá nesmie na FNNH chýbať.

foto

Ďalšou novinkou bude Najlepší protagonista v dokumentárnom filme. Pocta bude tentokrát venovaná tým, ktorí sa nachádzajú pred kamerou, čo je vo svete dokumentárneho filmu nie príliš okukanou záležitosťou. Ak máte v talóne film, ktorý zdobí vyslovene jeho protagonista, neváhajte a súťažte na FNNH! Ambasádorom tejto kategórie bude Peter Kerekes. Po Dušanovi Hanákovi tak bude ďalším filmovým profesionálom, ktorý svojou prítomnosťou podporí kvalitu tohto festivalu.

No a napokon tu máme už tradične kategóriu Som mladý nádejný talent a chcem sa zviditeľniť, ktorá hovorí sama za seba. Prihlasovanie je už v plnom prúde a preto veríme, že k tým prihláseným pribudnú aj vaše snímky. Všetko o prihlasovaní je k dispozícii na stránke “filmovanocnahrade

FNNH-2016-7

Ak vás Filmová noc na hrade zaujala a je vo vašej moci pomôcť pri jej organizácii nám, bude nám cťou ak navštívite našu crowfoundingovu kampaň a venujete nám akýkoľvek príspevok, ktorý určite prispeje k skvalitňovaniu tohto neziskového festivalu.