RADÍME: Ako vybrať turistický nosič?

Turistika a pobyt vo voľnej prírode je čoraz obľúbenejším spôsobom, ako aktívne tráviť voľný čas. Nie je to len módna záležitosť – turistika a hory ľudí vždy priťahovali. Je to svojím spôsobom láska k prírode, spôsob duševnej očisty a relaxácie – to je len niekoľko dôvodov, prečo ľudia do hôr vyrážajú.

Väčšina aktívnych rodičov sa nechce vzdať obľúbených výletov do prírody ani po tom, ako do ich rodiny pribudne nový člen. Naopak, snažia sa svoje deti už od útleho veku viesť k zdravému životnému štýlu a vštepovať im lásku k prírode a turistkeSkvelým riešením pre spoločnú turistiku je detský turistický nosičČi už patríte ku dlhoročným skalným fanúšikom turistiky, alebo si chcete s rodinou občas vyjsť a dopriať si poriadnu dávku sviežeho vzduchu, výber nosiča by ste rozhodne nemali podceňovať. Ako teda vybrať vhodný nosič, na čo sa zamerať a čo nezanedbať? 

882618_061015_36323_how_to_choose_child_carriers_lg

Hneď v úvode je potrebné ujasniť si, na aké dlhé túry plánujete s dieťaťom chodiť. V horách sa pohybujeme dlhý čas, preto by mal byť turistický nosič navrhnutý tak, aby zaručoval čo najväčšie pohodlie pre vás a vaše dieťa. Rovnako je dôležitý výber nosiča podľa materiálu. Ten by mal byť vyrobený z priedušnej a odolnej sieťoviny, mal by mať mäkké popruhy a anatomicky tvarovaný chrbtový systém.

Bezpečnosť na prvom mieste

Napriek lákadlám, ktoré okolie ponúka, dieťa v nosiči jednoducho zaspí a preto je dôležité, aby mal nosič dostatočnú a bezpečnú opierku hlavy. Vyššia opierka zabezpečí ochranu pred konármi a oceníte ju tiež pri prudších otrasoch, ktoré sem-tam vznikajú pri chôdzi. Skutočne dôležité sú bezpečnostné popruhy, ktorými dieťa zafixujete v sedačke – tie by mali byť dostatočne široké a ľahko nastaviteľné. Popruhy by nemali dieťa obmedzovať a nesmú byť ani príliš úzke (dieťa môžu odierať, brániť prekrvovaniu končatín). Na druhej strane, upnutie dieťaťa nesmie byť príliš voľné, aby z nosiča nevypadlo. 

TIP: bezpečnostné popruhy si nastavte a riadne vyskúšajte pred každou plánovanou cestou.

Hlavne pohodlne

Pohodlie dieťatka, ale aj osoby, ktorá nesie nosič, je ďalším rozhodujúcim atribútomNosič, ktorý je príliš úzky môže po čase spôsobiť nepohodlie dieťaťa. Kvalitný turistický nosič musí byť pohodlný aj pre samotného nosiča – vhodné je, aby mal dostatočne vzdušný chrbtový systém, bedrový pás aj hrudný popruh. Popruhy nosiča by mali byť dostatočne široké, aby sa predišlo odieraniu na šiji, ramenách, prsiach či bedrách.

TIP: dbajte na to, aby dieťa bolo dostatočne a vhodne oblečené. Vzhľadom na to, že po celý čas je viac-menej v jednej polohe, riziko podchladenia je vyššie.

Nosnosť nosiča

Nosnosť je pri kúpe turistického nosiča dôležitým parametrom, avšak nie jediným. Tu treba myslieť na to, že niektorí výrobcovia už v tomto ukazovateli udávajú hmotnosť samotnej sedačky. Nosnosť sa pritom pohybuje od 15 kg do 22 kg. 

Pokorte nástrahy počasia

Prudké slnko, dažďové prehánky a iné výkyvy počasia sú nepredvídateľné a určite oceníte, ak je turistický nosič vybavený strieškou proti slnku a vetru. Na škodu tiež nie je pláštenka, ktorá pohodlne ukryje a udrží v suchu dieťa aj celý batoh.

TIP: Pre dospelých možno maličkosť, pre deti celý svet. Ako isto viete, detičky si zvyknú so sebou brať svoje obľúbené predmety (plyšovú hračku, knižku, fľašku s nápojom). Oceníte preto, ak súčasťou nosiča sú tiež rôzne bočné vrecká, príp. iný úložný priestor.

jessecunningham_DeuterJPMA_header-1

Spoľahnite sa na nosiče od overených výrobcov. Sú zárukou kvality, spoľahlivosti a najmä bezpečia, ktoré je pri podobných produktoch prvoradé. Nesprávne navrhnutý nosič vás nadmerne zaťažuje a rovnako tak zaťažuje chrbticu počas nosenia. Vo svete populárne nosiče značky Corazon sú dôkazom, že značkový nosič môže mať okrem kvality aj priaznivú cenu.

Príkladom spoľahlivého turistického nosiča je Corazon Panda, medzi ktorého prednosti patrí :

  • Trojbodový systém upínania dieťaťa.
  • Bočné sieťované kapsy.
  • Výškovo nastaviteľný hrudný popruh s kompresnou gumičkou.
  • Robustný bedrový pás s praktickou odnímateľnou kapsou.
  • Priestranné úložné miesto na zips pod sediacim dieťaťom

Široký výber turistických nosičov hľadaj na stránke adamsport.eu