The beauty of time

V poslednej dobe sa mi akosi pričasto stávalo, že som na internete narážal na rôzne videá označené ako „time-lapse“, alebo časozberné. Keď už ich pár preniklo aj na slovenské komerčné servery, hovorím si – „ na tom asi niečo bude“. A tak som začal po takých časozberných videách pátrať viac…

Ako to vlastne celé funguje?

Časozberné fotografovanie je filmová technika, pri ktorej je počet zachytených filmových snímok za sekundu oveľa nižší, než ten, ktorý bude následne použitý pre prehrávanie zachytenej sekvencie.

Toto má za následok, že keď si video prehráme normálnou rýchlosťou, zdá sa, že sa pohybuje podstatne rýchlejšie. Napríklad môžeme obraz zachytiť raz za sekundu, a potom pri prehrávaní rýchlosťou 30 snímok za sekundu, bude výsledný nárast rýchlosti až 30 násobný.

Preto je možné časozberné fotografovanie považovať za opak vysokorýchlostnej fotografie.

Správnym time-lapse dosiahneme, že procesy, ktoré sa zdajú  pre ľudské oko „jemné a nevýrazné“ , ako je pohyb slnka a hviezd na oblohe, stanú sa veľmi výraznými a nesmiem zabudnúť doplniť, že aj veľmi efektnými.

Hoci sa prvé pokusy s time-lapse datujú ešte do 19.storočia, kedy boli touto metódou natáčané aj celovečerné filmy, time-lapse získal na popularite až s príchodom digitálnej fotografie. Pravý boom však zažíva až v posledných rokoch, kedy vzniklo množsvo skvelých časozberných videí. A o tie najlepšie čo som našiel, sa s Vami budem pravidelne deliť.

TIME-LAPSE aj na filmovom portáli OUTDOORFILMY.SK

Ako úvodné som vybral video Guida Perriniho, ktorý nám na začiatok aj predvedie ako sa takéto videá robia.