Craft 1000 miles adventure

Dne 3. července 2011 odstartoval 1. ročník nonstop ultramaratonu CRAFT 1000 MILES ADVENTURE s celkovou délkou cca 1000 mil. Závod začal hromadně na východě Slovenska nedaleko hranic s Ukrajinou v malé vesnici Nová Sedlica a skončil ve Skalné u Chebu na západě Čech. Variantou byla i kratší verze závodu přibližně 500 mil. Závod byl otevřen pro bikery, běžce, chodce, koloběžkáře a všechny ty, kdo byli ochotni se pohybovat na trase vlastní silou a vybraným způsobem se pokusit trať zvládnout.

Vsoučasné době již máme první ročník tohoto závodu úspěšně za sebou. Na startu se objevilo bezmála 100 dobrodruhů (což byl limit), kteří byli plni očekávání a napětí, co si na ně pořadatelé vymysleli. Mezi účastníky pak byli jak zástupci z České republiky, tak borci ze Slovenska, ale také například parta z Itálie. Ti byli mimochodem mezi prvními přihlášenými na závod vůbec, což je samo o sobě veliká zajímavost. Možným překvapením pro účastníky pak byla i přítomnost zástupkyň něžného pohlaví, které přijely dokázat, že i ženy se dokážou poprat nejen s drsnou přírodou, ale také s vlastní fyzičkou a psychikou.

Na startu si snad všichni uvědomovali, že jedno z největších případných komplikací bude počasí, které dokáže ve velmi krátké době totálně změnit charakter závodu. To se nakonec i potvrdilo, když hned po startu v Nové Sedlici začalo dlouho a intenzivně pršet. Všudypřítomná voda tak byla i jedním z důvodů, proč ze závodu odstoupili chodci, protože v mokrých botách a ponožkách se opravdu nedá chodit a běhat po mnoho hodin denně. Pro cyklisty to pak znamenalo mnohdy několika hodinové tlačení kola v nekonečných stoupání plného bahna, překračování brodů s vodou do pasu v místech, kde jindy teče voda po kotníky apod. Vlhko a chlad tak začalo brzo třídit startovní pole, kdy začali odpadávat první účastníci.

Dalším netradičním rizikem ve Slovenských horách pak byla přítomnost medvědů. Závodníci byli vybaveni zvonky, ale všichni samozřejmě v duchu počítali s tím, že je to jen preventivní. To se nakonec ukázalo jako mylné. Dokonce několik bikerů mělo možnost se podívat medvědovi do očí. Jeden z účastníků dokonce díky medvědovi přišel večer o cyklistické tretry.

Závodníci se museli na trati spoléhat jen sami na sebe, ale organizátoři zajistili využití tří záchytných bodů, kde se mohli závodníci vyspat, najíst a případně udělat základní servis techniky. Mnoho z nich se ale nakonec v těchto záchytných bodech zdrželo déle než čekali, protože se prostě museli vypovídat a sdílet dosavadní zážitky s ostatními závodníky, případně s přítomnými organizátory. Do cíle poloviční trasy ve Františkově v Jeseníkách přijeli jako první Zdeněk Kříž a Zdeněk Tomeček, kteří se nakonec stali i vítězi celkovými. Jejich denní průměr během závodu byl cca. 200 km což je obdivuhodná porce kilometrů vzhledem k podmínkám a zázemí závodu. Již v tomto cíli byly vidět obrovské rozdíly ve startovním poli. Zatímco oba Zdeňkové již zapíjeli projetí cílem, tak někteří ze závodníků se pohybovali ještě na Slovenském území daleko před polovičním cílem.

Rozdíly ale nebyly jen ve výkonnosti závodníků, ale také v celkovém přístupu k tomuto závodu. Někteří borci byli hnáni vidinou co nejlepšího výsledku a umístění a někteří to pojali více turistiky a využívali všech podnětů a mimořádných zážitků, které tato trať nabízela.

Díky pravidelnému zasílání informací od závodníků z trati jsme mohli sledovat postupnou klesající fyzickou úroveň závodníků a naopak zvyšující se počet sváděných denních bojů s vlastním tělem a hlavou. Ti kdo měli nakonec to štěstí, že projeli cílem celého závodu ve Skalné u Chebu hovoří o mimořádném a intenzivním zážitku, který se dá těžko něčemu přirovnat. Důkazem o tom, že tento závod se ale trefil do nálady a chutě všech účastníků jsou zaslané zprávy hned po dojezdu. Mnoho z nich se nemůže hýbat, chodit ani sedět, ale všichni už spřádají plány na další ročník!!!

“Cílem není vytvořit masový závod, ale závod v nové dimenzi, unikátní a prestižní pro závodníky a zajímavý pro sledující veřejnost.”

Zakladatelem je Jan Kopka provozující závodní cyklistiku 30 let a posledních 10 let se zabývá mtb ultramaratony převážně transkontinentálního charakteru kdekoli po světě. Tyto závody jsou převážně nonstop na velice dlouhou vzdálenost bez zabezpečení a účastníci musí přežít s tím, s čím přijdou na start. Nasbírané zkušenosti po světě během 10 let se staly základem pro vytvoření tohoto extrémního typu závodu v tuzemských podmínkách.