Manínska úžina – najužšia tiesňava na Slovensku

[Total: 57    Average: 2.9/5]

Turisticky vyhľadávanou prírodnou atrakciou je najužší kaňon na Slovensku – Manínska tiesňava vyznačujúca sa bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou a flórou.

Manínska úžina je necelý kilometer dlhá a na niektorých miestach široká len niekoľko málo metrov. Najužšie miesto tiesňavy bolo v minulosti pre vozy neprejazdné. Furmani museli pred ním tovar vyložiť, vozy rozobrať, všetko preniesť a potom vozy opäť poskladať. Tento stav trval až do roku 1933, kedy bola v najužšom mieste odstrelená časť brala a cez tiesňavu bola vybudovaná spevnená cesta. A tak je Manínska úžina najužšou tiesňavou na Slovensku aj v strednej Európe, cez ktorú je vybudovaná asfaltová cesta. Najužšie miesto je široké 3,7 m.

Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny miestami vysoké až 400 m. V podstate sú tu dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinkou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu.

Steny Manínskej úžiny sú jedným z najlepších skalolezeckých terénov na Slovensku. Horolezecká činnosť je tu však usmerňovaná podľa výnimky vydanej orgánom ochrany prírody a krajiny.

Smerom proti prúdu potoka možno pokračovať po náučnom chodníku, ktorý nás privedie k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave s najväčším skalným previsom na Slovensku a impozantným sutinovým kužeľom.

foto_ Roman Ripka

Manínska úžina – najužšia tiesňava na Slovensku written by Rasťo Hatiar average rating 2.9/5 57 user ratings