13.ročník HOROMIL FESTu v Považskej Bystrici nebude nešťastným

Horomil Festfestival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a športu je už trinásť rokov stálou súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Za toto obdobie navštívilo festival tisíce divákov a desiatky hostí ako napr. Pavol Barabáš, František Kelle, Peter Hámor, Boris Filan, Martin Nikodým,… Organizátori podujatia – traja kamaráti Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš si aj tento rok pre divákov pripravili nadupaný program.

239830244_4574753025876489_3781799847681166502_n

ANDREJ BÁN ČI CHATÁR Z LEGENDÁRNEJ ZBOJNÍČKY

Horomil Fest sa už klasicky koná koncom septembra, konkrétne od 23. do 25. septembra v priestoroch kina Mier v Považskej Bystrici. Od štvrtka až do soboty čakajú na návštevníkov nielen pútavé filmy, ale najmä prednášky a diskusie s atraktívnymi hosťami. Snáď najznámejším z nich bude slovenský reportér Andrej Bán, ktorému bude patriť sobotný večerný blok. Tento špičkový fotograf a publicista, držiteľ prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo a predovšetkým vojnový novinár, sa zameriava práve na oblasti zasiahnuté vojenskými konfliktmi a divákom porozpráva svoje zážitky nielen z ciest do zahraničia, ale nevynechá ani absurdné príhody zo Slovenska.

ban-titulka

O sobotný večerný blok sa Andrej Bán bude deliť aj s ďalšími hosťami: jedným z nich je aj lezec, horský vodca, nosič a predovšetkým chatár zo slávnej Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, Miki Knižka.

o_zbojnickej_chate_3

PREPLÁVALA LA MANCHE

V sobotnom bloku sa diváci môžu tešiť aj na plavkyňu a otužilkyňu v jednej osobe – Soňu Rebrovú, ktorá začínala s otužovaním aj diaľkovým plávaním ako štyridsaťpäťročná. Navyše, ako jedna z prvých žien, preplávala Dunaj v treskúcej zime, kedy sa teplota vody pohybovala len tesne nad dva stupne, a nezľakla sa ani výzvy, akou bola štafeta cez kanál La Manche, ktorú dokončila dokonca v slovenskom rekorde. No a aby to nebolo málo, toto leto sa rozhodla preplávať všetky najznámejšie vodné nádrže na Slovensku.

88

Atraktívnym hosťom piatkového večera bude aj cestovateľ Peter Dosedla, ktorý navštívil všetkých sedem kontinentov a viac ako stovku krajín. Okrem kultových miest a historických pamiatok však na svojich cestách nevynechá ani rizikové oblasti s najvyššou výstrahou, vrátane krajín, kde prebiehajú občianske vojny a iné násilné konflikty. Ide o veľké cestovateľské výzvy, akými sú napríklad Severná Kórea, Saudská Arábia, Líbia, Niger alebo Sýria. A práve o týchto krajinách bude hovoriť počas svojej prednášky – ale nebojte sa – s patričnou dávkou nadsádzky a humoru.

241357050_10218909482714452_4954370830589966996_n

HOROMIL FEST ZNOVU PRINESIE DVE FILMOVÉ PREMIÉRY

Diváci Horomil Festu sa môžu tešiť aj na poriadnu dávku filmov. A dva z nich budú mať v Považskej Bystrici dokonca aj svoju festivalovú premiéru! Prvým je celovečerný dokumentárny film Bielkokarpatský ovocný poklad, púchovského režiséra Jakuba Cíbika, ktorý rozpráva o ochrane pôvodných stromov v neďalekých Bielych Karpatoch. Druhým je film „Na Liberte okolo Slovenska“, od známej partičky, ktorá si tento rok za svoj cieľ nevybrala žiadnu zahraničnú destináciu, ale ako už názov napovedá, zostala doma a na staručkých bicykloch Liberta, obišla Slovensko. Film je vhodný pre všetkých, ktorí majú radi skôr veselšie príbehy.

Piatkový večer zase ovládne na emócie bohatý film režiséra Rasťa Hatiara s názvom Nechcený autoportrét, s ktorým vyhral už viacero prestížnych festivalov. Dokument je o vyrovnaní sa so smrťou kamaráta autora filmu, ktorý zomrel počas ich spoločného výstupu v Tatrách.

Pre Rasťa Hatiara to bol asi najťažší film, na ktorom pracoval, čo dokumentujú aj nasledovné slová. “Doteraz som vždy filmoval príbehy o živote iných, so šťastným koncom, až na tento, ktorý je bohužiaľ o nás. Rád by som povedal to, čo pri každom svojom filme, že som rád, že vám môžem predstaviť nový film. No tento krát to povedať nemôžem. Napriek tomu jednej veci rád som, že som ho dokončil, nebolo to jednoduché. Robil som ho pre seba, pre pamiatku na kamaráta a možno aj pre druhých. Raz som v jednom filme čítal vetu: Sme aj to, čo sme stratili. Bol by som rád, keby to bola pravda…”

Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie je možné zažiť aj pri sledovaní filmu Cesta hrdinov SNP, kedy sa známy influencer, Patrik Paylínyi, vyberie úplne sám na najdlhšiu turistickú trasu – cestu hrdinov SNP. Nečakajte ale ortodoxný dokument, Patrik je chalan, ktorému stav našej krajiny nie je ľahostajný, a keď sa mu niečo nepáči, tak to aj dá najavo.

patrik

RODÁCI A KONCERT RÓBERTA FAPŠA A TOMÁŠA BEZDEDU

Horomil Fest dáva každoročne priestor aj cestovateľom a športovcom z regiónu Považia. Jednou z hlavných tém štvrtkového večera budú bicykle a MTB traily, o ktorých príde na Horomil Fest porozprávať dvojica známa ako Mountain Lovers. Pod touto značkou sa ukrývajú bikeri z Považskej Bystrice: Juro a Daša. Kvôli jazdeniu MTB trailov navštívili viac ako 30 krajín na všetkých svetadieloch, okrem Južnej Ameriky a oboch pólov a pre Horomil si pripravili prezentáciu pozostávajúcu z najlepších zážitkov.

215321885_6266174913407774_6600684917428006497_n

Pre veľký úspech, sa aj tento rok môžu diváci tešiť na, dokonca dva, malé koncerty, respektíve hudobné čísla. Prvé z nich sprostredkuje Považskobystričan Róbert Fapšo. Ten inšpiráciu na skladanie piesní často čerpá v prírode, v slovenskom folklóre a počas cestovania. A práve o svojich cestách po svete, bude Róbert rozprávať vo štvrtok večer a diváci sa môžu tešiť aj na krátky koncert tohto známeho folkového muzikanta.

No a v piatok bude program uzatvárať ďalšie známe meno z prostredia hudby –Tomáš Bezdeda. Málokto vie, že tento Žilinčan a bývalý finalista prvej série Superstar, miluje okrem hudby aj prírodu a cestovanie. Tieto vášne sa dajú krásne pospájať, ak viete, ako na to. A práve o tom nám príde Tomáš porozprávať, a okrem toho zahrá aj krátky koncert.

bezd

LEZECKÁ STENA ZADARMO A SPRÍSTUPNENÉ JASKYNE NAD DOMANIŽOU

Program festivalu Horomil Fest však tvoria aj sprievodné podujatia, ktorým je venovaná pofestivalová nedeľa /26.9./ Už tradične môžu priaznivci Horomil Festu navštíviť jaskyne v našom regióne, ktoré budú sprístupnené vďaka členom Speleoklubu Strážov. Tento rok, sa premiérovo, otvorí podzemie nad Domanižou, kde sa len nedávno podarilo sprístupniť jaskyňu Brcove dziery. Návštevníkov bude sprevádzať ich objaviteľ Jaro „Brco“ Galovič, ktorý zároveň pridá aj nejakú pieseň zo svojho repertoáru. Jaskyňa bude sprístupnená od 10 hodiny, značenou cestou z námestia v Domaniži. Klasicky už býva počas Horomil Festu sprístupnená aj známa Dúpna jaskyňa. Jej prehliadka je však v spolupráci s jaskyniarmi naplánovaná o týždeň neskôr: a teda 3.10. od 10 hodiny. V prípade zlého počasia sa tieto podujatia neuskutočnia. V nedeľu, 26. septembra, bude pre všetkých milovníkov lezenia sprístupnená zadarmo /od 10 do 12 hodiny/ aj lezecká stena HK Manín, ktorá sa nachádza v budove Kauflandu za kinom Mier.

70553430_2546249398730501_7556306632968241152_n

PANDEMICKÉ OPATRENIA

Nestály vývoj pandemickej situácie prinútil organizátorov festivalu čakať so zverejnením programu festivalu do poslednej chvíle a práve preto, bude nevyhnutné dodržiavanie hygienických opatrení (rúško či respirátor nasadený v interiéri, použitie dezinfekcie na ruky a dodržiavanie rozostupov). Napriek týmto správam organizátori veria, že si diváci nájdu cestu na festival a užijú si dobré filmy a atraktívnych hostí. 

Viac o festivale Horomil Fest je možné sa dozvedieť na stránke: horomilfest.sk alebo na facebookovom profile festivalu.

plagatHF2021