14.ročník Horomil Festu v Považskej Bystrici ponúkne cestovanie do vesmíru aj viac športu

Od 29.septembra do 1.októbra 2022 sa v Považskej Bystrici uskutoční už 14. ročník festivalu Horomil Fest. Ide o sviatok pre všetkých milovníkov hôr, cestovania a športu, ktorý sa každoročne koná v priestoroch Kina Mier. Po dvoch ročníkoch poznačených obmedzeniami kvôli pandémii koronavírusu, sa organizačný tím teší, že sa festival vracia späť do zabehnutých koľají a že si diváci budú môcť užiť program naplno a bez obmedzení.

pozadie-ntb

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním

Netradičnou cestou rodičov a ich troch detí, ktoré učia nás dospelákov, ako žiť, otvoríme sobotný program Horomil Festu. Tak priskočte na káričky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na dvojmesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov. Bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení.

Medvede na Slovensku aj olympijský medailista

Sú medvede na Slovensku premnožené, alebo sa iba zmenilo ich správanie? Touto mimoriadne aktuálnou témou okoreníme sobotný program Horomil Festu v debate s riaditeľom NP Malá Fatra, Michalom Kalašom o prírode, o jej ochrane, ale aj o veľkých šelmách.

IMG_9206

Dlhodobo sa snažíme prinášať na Horomil Fest aj špičkových slovenských športovcov, každé jedno takéto stretnutie je pre nás, organizátorov, malým splneným snom. Sme veľmi radi, že pozvanie na Horomil Fest prijala jedna z najznámejších slovenských zjazdových lyžiarok Veronika Velez-Zuzulová, ktorá divákom porozpráva o svojej ceste z panelákového bytu až na svetové lyžiarske výslnie.

zuzulova

Nemenej zaujímavým hosťom bude určite aj stále usmiaty, pozitívne naladený a vďačný za všetky úspechy, podporu a príležitosti, ktoré dostáva. Veroniku na tomto ročníku doplní strieborný medailista z Olympijských hier v Tokiu 2020, vodnoslalomár Jakub Grigar. „Obaja podriadili svojmu snu úplne všetko, preto ich rozprávanie môže inšpirovať ďalšie generácie mladých športovcov,“ hovorí jeden z organizátorov festivalu Martin Holeš.

grigar

Zoltán Demján hrdinom najnovšieho filmu Pavla Barabáša

Celý sobotný večer tradične uzavrie najnovší film obľúbeného slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. „Filmy Pavla Barabáša patria k vrcholom nášho festivalu a tešia sa aj mimoriadnej obľube u považskobystrického publika, ktoré niekoľko ráz pochválil aj samotný režisér,“ uzatvára Martin Holeš. Hlavným hrdinom filmu je Zoltán Demján, známy predovšetkým ako prvý Slovák, ktorý vyliezol na Mount Everest. On sám však považuje za svoj životný výkon prvovýstup na Dhaulágirí. Nielen preto, že bol technicky náročnejší, ale najmä preto, že práve tam sa mu dostalo prelomového poznania, ktoré mu v živote ukázalo novú cestu. O jeho víziách, životnej filozofii a ceste udržateľnosti sa diváci dozvedia v novom filme Pavla Barabáša – Dhaulágirí je môj Everest.

Považsko-bystričania v akcii

Štvrtkový blok festivalu je už tradične venovaný rodákom z blízkeho okolia Považskej Bystrice. „Neprestáva nás udivovať, koľko „svetových“ mladých ľudí dokáže vyprodukovať také malé mesto, ako je Považská Bystrica,“ dopĺňa ďalší z organizátorov Juraj Lukáš. Patrí medzi nich aj považskobystrický astrofotograf Ondrej Králik, ktorého fotografie hviezd a nočnej oblohy ocenila dokonca aj americká NASA a na veľkom plátne kina Mier určite vyrazia dych aj divákom festivalu.

260316511_1584678935205900_4850131366819168657_n

Nemenej zaujímavá bude adrenalínová jazda s aktuálnym majstrom Slovenska v zjazde na horských bicykloch, Rasťom Baránkom, tak isto rodákom z Považskej Bystrice, kde stále žije a trénuje. A večer rodákov uzavrú vždy pozitívne naladení, Ľuboš Ďurica a Petra Kozejová, ktorí spolu prešli za zážitkami cez pol sveta.

rb_ld

Prvý slovenský kozmonaut

V piatok bude na Horomil Feste malý sviatok. „Po niekoľkoročnom úsilí a hľadaní prieniku voľných termínov, sa nám podarilo pozvať prvého a nadlho zrejme jediného slovenského kozmonauta, brigádneho generála, Ivana Bellu. Pán Bella priblíži divákom jeho cestu do vesmíru, čo všetko jej predchádzalo a či si naozaj so sebou zobral fľašu borovičky“, dopĺňa s úsmevom Juraj Lukáš.

bella

Ďalej ako do vesmíru sa cestovať síce nedá, ale najscestovanejší Slovák, Martin Navrátil, zažil svet „ako z inej planéty“ v Afganistane, kde sa dostal rok po prevrate Talibanu. Ako sa žije v krajine ovládanej extrémistami, v krajine kde dievčatá vylúčili zo škôl a ľudia v núdzi predávajú deti? Odpovede prinesie premiéra prezentácie tohto známeho cestovateľa.

navratil

Spartan Race s jednou nohou, stálym úsmevom a večným pozitívnym myslením

Vážnejšiu tému vystrieda veselšia, hoci to tak spočiatku nemusí vyzerať. Osud sa s Marošom Kudlíkom zahral, keď mu ako tínedžerovi diagnostikovali chorobu, ktorej následkom prišiel o nohu. Zdravotným problémom sa postavil so vztýčenou hlavou a rozhodol sa motivovať aj iných ľudí a ukázal im, že sa dá napredovať v športe alebo v hociktorej inej oblasti života a že hendikep už ďalej nemusí byť prekážkou, či výhovorkou. Z pódia Horomil Festu bude Maroš pokračovať do Košíc, kde plánuje zabehnúť Maratón Mieru. Diváci si najskôr pozrú film o jeho veľkej vášni, známom Spartan Race, ktorý 37-krát sám absolvoval a neskôr  budú počuť, prečo je Marošovým mottom presvedčenie, že za každých okolností víťazí a nikdy neprehráva.

Nové, ale aj tradičné sprievodné podujatia

Po pauze od niektorých sprievodných podujatí, prinesie Horomil Fest aj úplne nové aktivity pre celé rodiny. „Nedeľa patrí zábave vonku a inak tomu nebude ani tento rok. Okrem sprístupnenia Dúpnej jaskyne, alebo možnosti vyskúšať si lezeckú stenu zadarmo, pozývame divákov na komentovanú prehliadku do zrekonštruovaného kaštieľa v Orlovom. Súčasťou výkladu budú aj rôzne zaujímavosti týkajúce sa prestavby kaštieľa a záujemcovia sa môžu odfotiť v dobovom kostýme a uchovať si milú spomienku“, približuje Marek Janičík. Tým ale ponuka sprievodných aktivít nekončí, počas celého festivalu bude na stromoch pri Kine Mier nainštalovaná výstava, kde diváci prostredníctvom fotografií a príbehov, nahliadnu do života pestovateľov kávy v Kolumbii.

Viac informácii a kompletný program nájdete na webe HOROMILFEST.SK

plagatik