Horomil fest – oscarový večer a mnoho ďalšieho na festivale v Pov. Bystrici

Horomil fest - festival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a adrenalínu, je už stálou súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Festival vstupuje už do druhej dekády, pričom za tých 10. ročníkov navštívilo festival tisíce divákov a desiatky hostí ako napr. Pavol Barabáš, František Kelle, Peter Hámor, Boris Filan, Martin Nikodým,... Organizátori podujatia – traja kamaráti Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš si aj tento rok pre divákov pripravili zaujímavý program.

70493546_2639863589365452_4899461991334150144_n
/©Roman Ripka/

LEGENDA Z BECKOVA

Horomil Fest sa už klasicky koná posledný septembrový týždeň od 26.9. do 29.9. v priestoroch kina Mier v Považskej Bystrici, pričom posledný festivalový deň prebieha v kúpeľoch Nimnica. Od štvrtka až do nedele čakajú na návštevníkov nielen pútavé filmy, ale najmä prednášky a diskusie s atraktívnymi hosťami. Medzi najvýznamnejších hostí je možné zaradiť Petra Becka Ondrejoviča, legendu slovenského expedičného cestovania a významného horolezca.

69848668_10214510685991965_3030827089277222912_n

Spolu s dokumentaristom Pavlom Barabášom natočili niekoľko známych filmov, pričom do Považskej Bystrice príde Peter odprezentovať dokument Tieň jaguára, o živote posledných prírodných indiánov na tejto planéte. Tí žijú v lesoch amazonského pralesa, a práve o ňom príde Peter Ondrejovič porozprávať aj vo svojej prezentácii s názvom Krásy Venezuely.

OSCAROVÝ VEČER

Napriek tomu, že sa Horomil Fest zameriava na slovenskú a regionálnu tvorbu, urobili tvorcovia programu festivalu malú výnimku. Po viac ako 60-tich rokoch vyhlásila Americká filmová akadémia víťaza v kategórii dokumentárny film snímku, ktorá je z prostredia hôr a lezenia. Americký film s názvom Free solo, v hlavnej úlohe s Alexom Honnoldom, sa dnes pokladá za jeden z najlepších filmov svojho druhu, aký kedy vznikol. „Zaručujeme, že divák, ktorý na film príde na Horomil Fest, bude odchádzať s otvorenými ústami. Preto sme sa rozhodli, že ho jednoznačne musíme zaradiť do programu nášho festivalu, napriek tomu, že vybaviť práva na jeho premietanie neboli jednoduché“, povedal organizátor Martin Holeš.

FREE SOLO1_rsz
FREE SOLO - pôsobivý portrét horolezca svetového formátu Alexa Honnolda

Hlavný sobotný večer však bude oscarovej téme patriť dvojnásobne. Do Považskej Bystrice zavíta aj mladý slovenský režisér Dominik Bari, ktorý minulý rok vytvoril film o najchladnejšom obývanom meste na svete, sibírskom Oymyakone. Tento film si všimol aj slávny Leonardo DiCaprio. Vďaka jeho iniciatíve sa film preslávil po celom svete a dokonca sa dostal do nominácie na sošku Oscara. „Ide o veľký úspech pre slovenský film a sme radi, že režisér filmu Dominik Bari príde kvôli nám až z Londýna, kde momentálne pôsobí.“, doplnil Martin Holeš.

HOSTIA, KTORÝM TREBA ZATLIESKAŤ

Horomil Fest sa snaží každoročne prinášať do Považskej Bystrice hostí, ktorých výkony a prácu treba oceniť. Tak je tomu aj tento rok, kde sa diváci môžu tešiť na stretnutie s leteckým horským záchranárom Tomášom Kikom. Ten nielen zachraňuje ľudské životy v horách, ale okrem toho je aj špičkovým fotografom. Jeho fotky z prostredia hôr a záchranných akcií oceňuje celý svet.

kika

 V piatok si zase diváci môžu vypočuť rozprávanie nášho najlepšieho maratónskeho bežca na Slovensku. Je ním 75-ročný Ján Hazucha, ktorý sa môže popýšiť, že vo svojej seniorskej kategórii vyhral všetky najvýznamnejšie maratóny na svete /Boston, New York, Tokio,.../.

hazucha

V piatok sa predstaví aj mladý úspešný paraglidista Juraj Koreň. Iba ako druhý Slovák v histórii si vyskúšal, aké je to súťažiť na najextrémnejších dobrodružných pretekoch na svete - Red Bull X-Alps, kde má právo štartovať iba 32 vybraných športovcov raz za dva roky. Piatkový večer bude ukončený úsmevne, a to novým filmom slovenských cestovateľov, ktorí prešli na starej LADE z Kysúc až do Laosu – Na žiguli cez Himaláje.

lada

SIMA MARTAUSOVÁ A ĎALŠÍ RODÁCI Z REGIÓNU 

Horomil Fest dáva každoročne priestor aj cestovateľom či športovcom z regiónu Horného Považia. Tento rok sa priaznivci festivalu môžu tešiť na známu speváčku Simu Martausovú, ktorá porozpráva o svojich zážitkoch z hôr, kam sa chodí odreagovať po náročných koncertoch. „Málokto vie, že Sima zdoláva najvyššie vrcholy Tatier, Álp a dokonca vystúpila na najvyšší vrch Európy – Mount Blanc“, hovorí organizátor Juraj Lukáš.

sima

Štvrtkový večer však dopĺňa aj prezentácia výborného fotografa Romana Ripku. Ten porozpráva o zaujímavých lezeckých cestách na Maníny. Nemenej atraktívna bude aj prezentácia Považskobystričana Filipa Bednára, ktorý stopom precestoval skoro celú Európu, pričom sa snažil minúť čo najmenej peňazí.

70757713_2639863609365450_6846542044395995136_o
/©Roman Ripka/

V programe však vystúpia Považskobystričania v neživej forme – budú ním nezničiteľné motocykle značky Babetta, ktoré boli vyrobené v miestnych strojárňach a spolu s partiou mladých nadšencov zo Záhoria prešli až na Balkán a späť. „Vystúpenie týchto nadšencov sme zaradili do programu kvôli veľkému výročiu, ktoré tento rok oslavujú bývalé považskobystrické strojárne. Babettisti  sa vrátili domov len pred pár dňami, takže prezentácia bude ešte doslova horúca.“, doplnil Lukáš.

69131079_2556755167678960_7523538313127395328_n

LEZECKÁ STENA ZADARMO A SPRÍSTUPNENÁ DÚPNA JASKYŇA

Hlavná časť sprievodného programu sa uskutoční v nedeľu 29.9. Už tradične môžu priaznivci Horomil Festu navštíviť blízke jaskyne v regióne, ktoré budú sprístupnené vďaka členom Speleoklubu Strážov. Tento rok sa pre milovníkom podzemia rozhodli sprístupniť Dúpnu jaskyňu, do ktorej sa návštevníci budú môcť dostať z obce Pružina - Priedhorie od 10 hodiny. V ten deň bude pre všetkých milovníkov lezenia sprístupnená zadarmo aj lezecká stena HK Manín, ktorá sa nachádza v budove Kauflandu za kinom Mier a nedávno prešla veľkou rekonštrukciou.

ORIGINÁLNA GORALSKÁ RODINA ZO ZUBERCA

V neposlednom rade priaznivcov festivalu poteší aj atraktívny program aj v kúpeľoch Nimnica. Práve tam zavíta neobyčajná folklórna skupina. Pôjde o známu rodinu Janoštínovcov, ktorá celoročne žije v horskom prostredí jedného z najkrajších slovenských skanzenov – v Múzeu oravskej dediny v podtatranskej obci Zuberec.

plagat2019

Viac o festivale Horomil Fest je možné sa dozvedieť na stránke: www.horomilfest.sk alebo na facebookovom profile festivalu.