Nová slovenská ferrata Dve veže privíta prvých návštevníkov už 14. septembra

Milovníci prírody a adrenalínu sa čoskoro môžu začať tešiť na novú atrakciu priamo v srdci Liptova. Od 14. septembra pribudne neďaleko obce Liptovské Revúce v oblasti zvanej Záhorovo, prvá liptovská ferrata Dve veže a nový náučný chodník.

gothal-naucny-chodnik-ferrata-dve-veze-2-Qwd gothal-naucny-chodnik-ferrata-dve-veze-25-Ah2

Adrenalín aj relax v krásnej liptovskej prírode

Na Slovensku boli doteraz prístupné len tri takéto cesty - v Malej Fatre, Slovenskom raji a v Kremnických vrchoch. Ferrata Dve veže je iba štvrtou ferratou na Slovensku, leží v nadmorskej výške približne 800 m.n.m. a prevýšenie jednotlivých úsekov predstavuje od 20 m do 70 m. Pozostáva z troch skalných veží vápencového pôvodu. Dve väčšie, dominantné veže sú prepojené lanovými mostami. Ferrata ponúka tri trasy s rôznymi stupňami obťažnosti – B, C, a D.

Súčasťou ferraty je aj turistický chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate. 

gothal-naucny-chodnik-ferrata-dve-veze-4-vWT

Výstup na ferratu ponúka okrem adrenalínu aj vizuálny zážitok v podobe nádherných výhľadov na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, oddelené riekou Revúca.

Zaujímavý sobotný program pre deti aj dospelých

Slávnostné otvorenie štvrtej slovenskej ferraty bude sprevádzať bohatý program v neďalekom rezorte Gothal Liptovská Osada. V sobotu si od 10:00 do 17:00 hod. prídu na svoje dospelí aj deti. Pripravené budú rôzne športové a zábavné aktivity:

  • súťaže na lezeckej stene vo fitness centre a na mobilnej lezeckej sieti

  • bungee running (úlohou súťažiacich je dobehnúť v nafukovacej dráhe ďalej ako ich súper a označiť miesto, pričom ich gumové bungee lano ťahá naspäť)

  • ukážky prvej pomoci a záchranárskej akcie s profesionálmi zo spoločnosti FALCK, ktoré budú prebiehať v areáli Gothalu, ale aj priamo na ferrate

  • kolotoč, zábava a ďalšie atrakcie pre deti

  • vystúpenie skupiny Funkiez

  • minidisco

gothal-naucny-chodnik-ferrata-dve-veze-12-Yf5

Obťažnosť trás podrobne

Trasa B sa vyznačuje miernou obťažnosťou a znamená strmší terén s občasnými exponovanými pasážami a zlými stupmi. Bez istenia by zodpovedala horolezeckému terénu stupňa obťažnosti II/III. Ferratový set tu budú potrebovať začiatočníci a deti.

Trasu C tvoria príkre až kolmé steny, čo by bez dodatočného istenia zodpovedalo horolezeckému terénu stupňa obťažnosti III/IV. Jej absolvovanie si vyžaduje určitú silu v rukách. Prevažná časť trasy, väčšinou exponovanej cesty, je vybavená umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, možné aj mierne previsnuté rebríky). Set na ferraty s prilbou je tu nutný aj pre skúsených vysokohorských turistov, deti a začiatočníci by mali byť dodatočne istení lanom a na trasu sa vybrať len so skúseným spoločníkom.

Trasu D tvorí veľmi strmý skalný terén, miestami kolmé až previsnuté partie. Väčšinou sú veľmi exponované a istenie je často realizované len pomocou oceľového lana. Trasu tvoria dlhé, kolmé až previsnuté pasáže, pričom je potrebná značná sila v rukách, dobrá technika a tréning. Nutný je set na ferraty (horolezecké topánky a prilba). Výstup je spojený s lezením ľahších úsekov (stupeň obťažnosti I/II.) bez zaistenia, preto nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených.


Všetky bližšie informácie o ferrate Dve veže nájdete na www.gothal.sk