Novoročná nádielka horských filmov od RTVS

To, čo sa neudialo cez Vianoce a kvôli čomu sme všetci trocha hundrali, si RTVS nechala na povianočný čas. Nový rok na Dvojke otvorí bohatá nádielka filmov s horskou tematikou – a nebude chýbať ani najúspešnejšia “barabášovka”:

Filmy s horskou tematikou počas prvého týždňa roka 2018 na RTVS

2.1.     

6:00       

V ríši Kamzíka tatranského

Zdeno Vlach

17:45

Vo vetre kopýt

Braňo Molnár     

20:10

Tajomné Karpaty – Život v oblakoch     

Arolla film

3.1.

20:10

Tajomné Karpaty – Nesmrteľný les

Arolla film

4.1.

20:10

Tajomné Karpaty – Živá rieka

Arolla film

7.1.

10:55

Biele objatie

Braňo Molnár

7.1.

20:10

Sloboda pod nákladom

Pavol Barabáš     

Film o posledných vysokohorských nosičov v Európe

Lepšie, ako samotný autor, by film sotva niekto uviedol. Pavol Barabáš: “V rôznych kútoch našej zeme som filmoval ľudí žijúcich jedinečným spôsobom života. Ľudí s rozličnými pohľadmi na svet, prioritami a hodnotami. Prešiel som Zem od pólov ku rovníku, od vysokých vrchov, cez hlboké džungle až do jej podzemia.

Každý na tomto svete má rovnaký cieľ – byť spokojný a šťastný. Fascinujú ma prírodné kmene v africkej džungli, kde ľudia žijúci v harmónii s prírodou našli svoju cestu. Vysoko v himalájskych horách si ľudia uctievajúci budhizmus zaviedli namiesto hrubého domáceho produktu pojem hrubé domáce šťastie.

sloboda-pod-nakladom

Príkladov je viac, netreba však cestovať ďaleko. Na Slovensku existuje podobný fenomén. Vysoké Tatry sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe, ktorí dennodenne nesú do hôr svoj náklad. Zažívajú pritom čaro a silu hôr tak intenzívne ako nikto iný. Poznajú každý kameň, tajné úkryty zvierat, aj tie najmenšie zmeny flóry. Poznajú všetky štíty, bašty, vyvýšeniny, steny podľa názvu aj ich históriu. Imaginárnou pupočnou šnúrou sú napojení na krvný obeh hôr. Cítiť to z toho, čo rozprávajú a ako konajú. V horách nehľadajú únik od reality či relax. Hory a nosičské remeslo sa im stali životnou filozofiou.

Vysokotatranskí nosiči sú pre mnohých absolútne nepochopiteľní. Tvrdá práca v najnáročnejších podmienkach, vysoká miera rizika a neefektivita. Deväť sezón som strávil ako nosič na Zbojníckej chate. Veľa ľudí sa ma pýtalo, prečo sa trápim pod nákladom. Byť schopný robiť toto remeslo znamená byť schopný zamilovať si námahu, bolesť i samotu. Titul, konto v banke, ani konexie vyniesť náklad nepomôžu. Nič z toho v horách nepomôže. Iba pokora. Je potrebná k zažitiu praobyčajného ľudského šťastia. Nosičský život ma naučil, že čo si človek naloží na chrbát, musí aj doniesť do cieľa. To by malo byť hlavné poslanie filmu, ktorým by sme chceli osloviť divákov všade vo svete.”