Otvorenie lezeckej steny Skalka – Hríb v Trenčianskych Tepliciach poteší nejedného horolezca

Trenčianske Teplice sa pýšia novou športovou atrakciou, ktorá poteší najmä milovníkov náročného športu, akým je horolezectvo. Na turisticky vyhľadávanom mieste Skalka v Trenčianskych Tepliciach, kde sa nachádza známa vyhliadka Hríb, vznikla lezecká oblasť, ktorá poteší nejedného horolezca. Slávnostne bol uvedený do prevádzky 11. septembra 2021 pri príležitosti osláv stého výročia športu v Trenčianskych Tepliciach.

Sedem lezeckých trás

O realizáciu celého projektu sa postarala dvojica horolezcov – Mário Mutala a Marek Humaj, ktorí sa okrem čistenia skaly od náletových rastlín postarali aj o vytvorenie siedmych lezeckých trás. Tie sú vytvorené tak, aby poskytovali rôzne úrovne obtiažnosti. Podľa svojho charakteru, dostali jednotlivé trasy od zhotoviteľov aj zaujímavé menáŠpára, Reverze, Liečebná procedúra, Skok, Traverz, Lázeňský šviHÁK a Kobra.

tt_hrib
/foto: Peter Čačko, impulz.press/

Najväčšou výzvou je Kobra

„Najťažšiu trasu predstavuje Kobra, ktorej súčasťou sú dva previsy a jeden z nich svojim tvarom pripomína hlavu kobry. Keď sme pripravovali Lázeňského šviHÁKa, našli sme v skale zapichnutý hák, pravdepodobne slúžil pri dolovaní skaly,“ objasnil pôvod niektorých názvov Mário Mutala. 

“Veľmi ma teší, že KOCR Trenčín región mohla podporiť projekt, vďaka ktorému sa dostanú Trenčianske Teplice do povedomia návštevníkom aj inak, ako kúpeľné mesto. Okrem kúpeľných hostí pritiahne aj športovcov, najmä milovníkov lezenia, ktorí ocenia každú novú výzvu, “ vyjadril potešenie predseda KOCR Trenčín Región Juraj Gerlici.

Lezenie na Skalku je možné len pod dohľadom skúseného lezca alebo inštruktora. Ide o šport, ktorý môže byť pre neskúseného lezca nebezpečný. Lezenie je vykonávané na vlastné nebezpečenstvo.