Pri výbere batohu si treba najskôr ujasniť na čo bude batoh používaný, na ako dlho a akú náročnú cestu idem. Ten kto bude chcieť batoh na to, aby prešiel hrebeňovku alebo chce liezť na kopce či skaly, si určite vyberie batoh s inými parametrami, ako osoba, ktorá ho prevezie autom alebo vlakom, či už do školy alebo na festival. Netreba zabudnúť, že na každú aktivitu je určený iný druh batohu. Takže poďme na to, ako si teda zvoliť ten správny batoh.
TURISTICKÉ BATOHY
Batohy s objemom do 30 litrov sú zväčša jednokomorové a sú vhodné na jednodňové výlety. Mali by spĺňať tieto parametre:
- odvetraný ( polstrovaným alebo sieťovinou ) chrbtový systém, ktorý je aj nastaviteľný
- polstrované a tvarované ramenné popruhy
- bedrový pás, ktorý odľahčí záťaž chrbta
- vhodné sú aj bočné vrecká na vloženie fľaše, pokiaľ používame pitný vak treba dbať na otvor pre hadičku
- nesmú chýbať vonkajšie popruhy na uchytenie paličiek
Batohy s objemom viac ako 30 litrov sú určené na viacdňové túry a mali by spĺňať :
- najlepšie dvojkomorové (predelenie vo vnútri batoha buď sťahovaním alebo zipsom) alebo mať bočný prístup k veciam uloženým v spodnej časti
- nastaviteľný a správne odvetraný chrbtový systém
- ramenné popruhy polstrované a tvarované
- balančné popruhy
- prsný popruh
- bočné vrecká
- vonkajšie porpuhy či už na boku alebo z prednej časti na upnutie stanu, karimatky, spacáku, paličiek,…
EXPEDIČNÉ BATOHY
Čo sa kvality a parametrov týka patria tieto batohy medzi špičku. Sú zvyčajne 60 a viac litrové, zhotovené z pevných a odolných materiálov, čím majiteľovi poskytnú technickú podporu potrebnú pre úspech každej jeho expedície. Samozrejmosťou je množstvo funkčných praciek a úponov, popruhov. Zároveň je ale nutné počítať s vyššou cenou.
LEZECKÉ, SKIALPOVÉ A FREERIDEOVÉ BATOHY
Tieto batohy sú zväčša jednokomorové alebo dvojkomorové s jednoduchým pevným chrbtovým systémom a tvarovanými ramennými popruhmi. Často sa jedná o cca 40 litrové odľahčené batohy s množstvom vonkajších popruhov a držiakov na snowboard, lyže, cepíny, helmu či lano. Praktický je aj bočný vstup do batoha. Najmodernejšie ruksaky sa vyznačujú aj lavínovou airbag technológiou, ktorá používa turbo ventilátor k nafúknutiu ochranného vaku.
BEŽECKÝ BATOH
Hlavným dôvodom prečo so sebou berieme batoh je, aby sme si zabezpečili pitný režim. Objem batohov (úložného priestoru) závisí na vašich konkrétnych požiadavkách. Najpodstatnejšia pri bežeckom batohu je jeho stabilita na chrbte. Najlepším prevedením je konštrukcia podobná veste, keď batoh sedí na lopatkách a končí na spodnej hranici rebier a je ukotvený strečovým prsným popruhom. Pri skúšaní dbajte na to, aby batoh perfektne sedel a nikde netlačil a nedrel. Batoh treba vždy skúšať zaťažený, lebo veľké množstvo batohov sedí na prázdno skvelo, ale pri zaťažení to už tak nie je.
Čo by mal bežecký batoh obsahovať?
- samostatnú priehradku na hydrovak (pitný vak)
- vrecká na hrudi, či už na fľaše alebo na gély
- oká na uchytenie a zafixovanie hadičky od pitného vaku
- pútka na uchytenie trekových paličiek alebo iného vybavenia
- popruhy na pritiahnutie a poupravenie veľkosti
- vrecká prístupné bez nutnosti dávať batoh dole na uloženie čelovky, čapice, rukavíc,…
- hlavný úložný priestor rozčlenený na viacej častí
- priedušný materiál na chrbte
MESTKÝ BATOH
Sú z rady jednoduchších batohov, pri ktorých sa nekladie až taký dôraz na bedrový a prsný pás, ale dôležité je aby mali správne tvarovaný chrbtový systém.
CYKLISTICKÝ BATOH
Tieto batohy sú svojou konštrukciou a tvarom predurčené k pohodlnému používaniu v sedle bicykla. Chrbtová časť je konštrukčne prehnutá tak, aby jej tvar odpovedal pozícií cyklistu. Samozrejme treba vyberať batoh, pri ktorom je výborne odvetraný chrbtový systém. Netreba však zabúdať, že cyklistické batohy sa využívajú na zabezpečenie pitného režimu (na umiestnenie pitného vaku). Cyklo batohy môžu byť vybavené rôznymi drobnosťami, ktoré zlepšujú pohodlie pri jeho používaní. Jedná sa napríklad o špeciálne polstrované vrecko na cyklistické okuliare, organizér na uloženie cyklistického náradia, pláštenka či háčik na pripevnenie kľúčov, ako aj popruhy alebo polootvorené vrecko na uchytenie prilby. Zabudnúť by ste nemali ani na reflexné prvky.
Čo zaisťuje pri batohoch naše pohodlie a na čo si dať pri jeho výbere pozor?
- Ramenné popruhy – musia byť pohodlné a anatomicky tvarované a dostatočne polstrované
- Bedrový pás – odľahčuje váhu ramenám. Je fixovaný v páse a prenáša veľkú časť váhy batohu priamo na panvu. Zväčša máva bočné popruhy, ktoré stabilizujú batoh. Bedrový pás má byť dostatočne polstrovaný a spona vpredu musí dostatočne držať, ale musí ísť jednoducho rozopnúť v prípade potreby.
- Balančné popruhy – dolaďujú optimálne nastavenie nosného systému, sú upevnené k výstuhe batohu a priťahujú batoh k ramenám a tým zaisťujú stabilitu batohu. Musia sa dať priťahovať aj povoľovať pri nasadenom batohu na chrbte.
- Hrudný popruh – zabraňuje padaniu ramenných popruhov z ramien a istí ich umiestnenie na ramenách. Mal by byť výškovo nastaviteľný a s možnosťou dotiahnutia, avšak nesmie brániť dýchaniu.
- Chrbát batohu – chrbát veľkých batohov by mal mať výstuhu, ktorá sa dá zväčša vybrať a tvarovať podľa chrbta užívateľa. Chrbtový systém má byť dobre polstrovaný a odvetraný (priedušný materiál, sieťka,…) Podstatným prvkom pri výbere batohu je veľkosť chrbta. Ide o vzdialenosť medzi bedrovým pásom a horným uchytením ramenných popruhov. Tá je buď nastaviteľná alebo fixná. Pokiaľ je fixná, tak sa musí batoh vyberať podobne ako oblečenie alebo obuv, presne na mieru. Pri predlžovaní alebo skracovaní ramenných popruhov sa dĺžka batoha nemení. Veľkosť chrbta sa mení posúvaním miesta uchytenia ramenných popruhov. Chrbtový systém je označovaný písmenami S, M, L, XL, XXL, ktoré poznáme z označovania veľkosti odevov. Nastaveniu veľkosti chrbta by sa mali dať prispôsobiť aj balančné popruhy.
Ako správne skúšať batoh ?
Základom pre skúšanie batohu je jeho naplnenie do hmotnosti 10 – 15 kg a potom postupovať nasledovne:
- Stiahnite kompresné popruhy tak, aby bol batoh úhľadne zbalený
- Povoľte ramenné popruhy.
- Po nasadení batohu ako prvý zapínajte bedrový pás, ktorý by mal preniesť viac ako 50% hmotnosti nákladu.
- Pokiaľ vám dobre sedí bedrový pás na bedrových kostiach, dotiahnete ramenné popruhy do vám vyhovujúcej dĺžky
- Pokiaľ vám popruh na ramenách tvorí rovnomerný oblúk, je dĺžka chrbta ideálna. Pokiaľ sa popruh na ramenách láme nechajte si od predávajúceho chrbtový systém skrátiť. Naopak, ak vám polstrovanie popruhov končí už v úrovni pŕs, nechajte si chrbtový systém predĺžiť.
- Balančné popruhy na ramenách už iba doladíte, podľa toho ako veľmi prilepený batoh chcete mať k chrbtu. Využijete ich hlavne pri chôdzi z kopca, aby vám batoh na chrbte neposkakoval. Do kopca si ich zasa povolíte aby batoh od chrbta trocha odskočil, tým sa zabezpečí lepšie vetranie.
viac batohov nájdete na webe – > www.horosport.sk