V Trenčíne vo štvrtok štartuje festival dobrodružstva HoryZonty

V poradí 13. ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sa začne pod hradom Matúša Čáka vo štvrtok 8. novembra. Otvorí ho náš najúspešnejší súčasný horolezec Peter Hámor spolu s filmovým režisérom Rasťom Hatiarom. HoryZonty okrem zaujímavých hostí prinášajú snímky zo sveta prírody a outdoorových športov oceňované na našich i zahraničných festivaloch.

41332498_10157924087837178_3044668450317271040_o

Úvod HoryZontov bude patriť víťaznému filmu z Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade Vrcholová príťažlivosť. Hodinový dokument zachytáva príbeh horolezca Petra Hámora. Po filme dostane priestor beseda s autorom snímky i hlavným protagonistom, informovala riaditeľka HoryZontov Mária Dutková.

K tohoročným hosťom festivalu patrí i dvojica Michal Sabovčík a Juraj Koreň, ktorá porozpráva o svojej horolezecko-leteckej expedícii v Antarktíde. Počas nej vyliezli a zleteli z jednej, doteraz nedotknutej a ani nepomenovanej hory v Antarktíde.

festival_horyzonty1

O tom, že dobrodružstvo nie je len pre chlapov, príde porozprávať mladá Češka Monika Benešová, ktorá minulý rok prešla sama pešo v americkej divočine 4200 kilometrov dlhú trasu z Mexika až do Kanady. Za päť mesiacov nastúpala dokopy približne 150 tisíc výškových metrov, čo je, ako keby človek vyšiel šestnásťkrát na Everest.

Slováci Tomáš Šmátrala a Michaela Kršáková priblížia divákom festivalu Projekt Green Life, ktorého náplňou je ochrana dažďových pralesov a oceánov v Indonézii. /klikaj na komplet program/

P1511091

O tom, že sa festival rozrastá nie je pochýb. Novinkou tohto ročníka je špeciálna sekcia Trvalo udržateľné dobrodružstvo. „V nej budú mať priestor tri lokálne komunity z oblasti ekológie a trvalo udržateľného rozvoja na prezentáciu svojej činnosti. Pozvanie prijalo združenie Zelená Hliadka Trenčín, Zero waste a majitelia prvého bezobalového obchodu v Trenčíne Bezobalis,“ hovorí hlavná organizátorka.

Ben Thouard_Tahiti_1

K sprievodným podujatiam festivalu patria aj výstavy. Jednou z nich bude výstava finalistov a výhercov fotosúťaže i výtvarnej súťaže. V rámci sprievodných podujatí počas festivalovej soboty, ktoré sa tento rok presúvajú z Mierového námestia a parku pri stanici k Váhu na ihrisko vedľa Zátoky pokoja, sa Trenčania budú môcť opäť previezť na psom záprahu, vyskúšať si jazdu na pumptrackovej dráhe i na bicykli fixed gear, vyniesť pivný sud na nosičskej krošni na Farských schodoch, zmerať si sily v Behu o pohár HoryZontov, skúsiť workout na hrazdách s vozíčkarom Denisom Kučerom, či len tak si spraviť niekoľko zhybov.

ben_thouard1

Festival dobrodružných filmov HoryZonty sa bude konať aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Audiovizuálneho fondu. Všetky potrebné informácie sú dostupné na internetovej stránke podujatia www.horyzonty.sk.