Zaujímavé via ferraty sveta

Via ferraty alebo tiež železné cesty boli pôvodne vynájdené talianskou armádou v prvej svetovej vojne. Ferraty predstavovali perfektný spôsob akým sa mohli vojaci nepozorovane a efektívne presúvať cez inak neprístupné oblasti Dolomitov. Väčšina zo svetovej 1000-ky via ferrát je v Európe, a o niečo menej ako polovica je sústredená práve v Taliansku, kde mnohé z nich križujú Dolomity, množstvo ciest križuje i Alpy vo Švajčiarsku, Rakúsku, Nemecku a Francúzsku. Ferraty od svojich počiatkov prešli mnohými zmenami a pôvodne vojnové dopravné systémy sa rozšírili do rôznych pohorí po celom svete. Drevené kolíky a kotvy, na ktoré sa vojaci plne spoliehali, boli nahradené systémom vzdušných visutých mostov, reťazí, rebríkov a káblových traverzov.

Predstavíme si päticu zaujímavých via ferrát. Asi najťažšiu trasu Európy, ktorá sa nenachádza nikde inde ako v Dolomitoch, zaujímavú cestu v kanadských horách prístupnú netradičným spôsobom či prvú zaistenú cestu Ázie…

Ferrata Gianni Constantini

Taliansko je kolískou a centrom ferratového lezenia a domovom viac ako 400 ferrát. Viac ako polovica z týchto ciest, z ktorých väčšina siaha do výšky 3100 metrov, sa nachádza v Dolomitoch, v nádhernom vápencovom masíve na severe Talianska. A jednou z najťažších zaistených ciest súčasnosti je Ferrata Constantini, známa ako superferrata. Stretávajú sa tu všetky superlatívy: výška, dĺžka, obtiažnosť, alpský ráz krajiny, expozícia, pomerne ťažká orientácia. Ide o veľmi dlhú, 11 hodinovú, veľmi technickú a extrémne ťažkú cestu (D-E), so vzdušnými zaistenými úsekmi a lávkami nad obrovskou hĺbkou. Odmenou za vytrvalosť sú jedinečné výhľady na okolité vrcholy.

Mountain Torq – Mt. Kinabalu, Malajzia

Donedávna najvyššie položená via ferrata na svete (3840 metrov) a súčasne prvá ferrata, ktorá bola vybudovaná na území Ázie. Cesta stúpa na vrchol mohutného tropického vrcholu, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO, a súčasne je to oblasť kde žijú orangutany. Cesta trvá 5 hodín a prechádza cez visutý most v nadmorskej výške asi 3720 metrov. Trasa je zostavená tak aby poskytovala čo najvzrušujúcejší zážitok, sú tu inštalované závesné dosky a ďalšie prekážky, ktoré posúvajú hranicu dobrodružstva ešte vyššie.

Nelson Rocks, Západná Virgínia

Hlboko v srdci Apalačských hôr, v Západnej Virgínii, sa nachádza jedna z mála via ferrát Severnej Ameriky. Strmé rebrá ílovito sfarbeného pieskovca a kremenca Tuscarora, vytvárajú strmé a exponované lezenie. 5 hodín trvajúca cesta vedie extrémnym terénom s prevýšením cez 300 metrov na dĺžke 1,5 km. Prechádza cez 50 metrov dlhý visutý most vo výške 60 metrov nad skalami.

Bürgeralm via ferrata, Rakúsko

Bürgeralm klettersteig, zaistená cesta, ktorá bola vybudovaná v južných stenách planiny Bürgeralm v južnom výbežku pohoria Hochschwab. Trasa vedie v traverze vo vápencových vrstvách a dá sa preliezť za 2 hodiny. Tvorcovia na nej použili všetky najmodernejšie prvky zaistenia ako kramle, tyče, laná, nepálske mosty… Patrí medzi tzv. športové cesty, lebo svojou obtiažnosťou dosahuje klasifikáciu „D“ a v jednom variante, v časti zvanej Arena, obtiažnosť „F“. Najvyšším bodom je panoramatická vyhliadka Ranstein 1555 m. Je to naozaj nádherná zabezpečená cesta, kde si prídu na svoje všetci vyznávači lezenia.

Via ferrata Mt. Nimbus, Purcell – Rocky Mountains

Najväčšia via ferrata Severnej Ameriky sa nachádza v kanadskom pohorí Purcell, v oblasti Britská Kolumbia. Je súčasne aj najodľahlejšou lezeckou cestou na svete, pretože leží tak hlboko v horách, že jediný rozumný spôsob ako sa k nej dostať je pomocou vrtuľníku. Počas 2,5 hodinovej cesty cez vysokohorskú „fantasy“ krajinu plnú skál, snehu a dymovej hmly, vystúpite na vrchol Trundle (2480 metrov). Trasa prechádza niekoľkými úzkymi hrebeňmi a hrotmi a hladina adrenalínu stúpne pri prekonávanú visutého mostu, ktorý je natiahnutý medzi 2 mohutnými exponovanými vežami. Odmenou za snahu je úžasné 60 metrové zlaňovanie až na zem.