Posledná veľká cesta naprieč kontinentami – žltý cirkus na ceste z Indie až do Prahy. Film “Trabantem tam a zase zpátky” mieri do kín

Žltá výprava sa vracia domov! Končí posledná veľká cesta naprieč kontinentmi. V tíme tentokrát neuvidíte ženu a putovanie pod taktovkou cestovateľa Dana Přibáňa naberá na obrátkach. Žltý cirkus ide z Indie až domov. Prekonáva Himaláje, diktatúry aj výškové rekordy a stíha aj utekať pred políciou. Skrátka, táto posádka nemôže sklamať. Ničoho sa nebojí, bez obáv zvláda všetky nástrahy s čiernym humorom a sebairóniou. Návrat domov je dojemný ako ešte nikdy predtým a dokazuje, že na dobrodružstvo netreba luxusstačia 2 trabanty, 1 maluch, 1 jawa a skupina skvelých ľudí

54428351_10151394411679956_992556208982327296_n

Po 12 rokoch sa uzatvára jedna žltá éra

Posledná výprava jedného z najznámejších českých cestovateľov Dana Přibáňa s názvom Trabantem tam a zase zpátky po dvanástich rokoch uzatvára cesty žltých trabantov naprieč kontinentami. Behom divokej jazdy putuje osemčlenná posádka z južnej Indie cez Nepál, Pakistan, Čínu, Kyrgyzstan do Uzbekistanu a odtiaľ cez Rusko, Ukrajinu až k triumfálnemu návratu na Slovensko a do Česka.

velky_vyber-153
Myšlienka na usporiadanie výpravy v trabantoch sa zrodila v roku 2006, keď chcel Dan Přibáň rozbiť zakorenenú predstavu, že na dlhú a náročnú cestu je potrebné nákladné vybavenie a drahé auto. Trabant bol jasnou voľbou čoby najlacnejšie dostupné vozidlo a symbol jednoduchosti.

„Trabant je nositelem spousty příběhů, spousta lidí s ním jezdila, vlastnili ho jejich rodiče, bylo to jejich první auto. Ohromné množství lidí s ním má nějaký zážitek a pro ty, kdo jej nemají, je trabant prostě roztomilé legrační autíčko,“ uzatvára Dan Přibáň.

velky_vyber-509 velky_vyber-560

Film Trabantem tam a zase zpátky završuje Přibáňove cestovateľské projekty nesúce hromadný názov Trabantem napříč kontinenty. V júli 2007 sa vydal na svoju prvú „trabantovú“ cestu a vznikol film Trabantem hedvábnou stezkou o výprave do púští strednej Ázie. V roku 2009 nadviazal filmom Trabantem napříč Afrikou o ceste cez celý čierny kontinent, v septembri 2012 sa vydal na expedíciu Južnou Amerikou, z ktorej vznikol film Trabantem až na konec světa a apríl 2015 sa niesol v duchu zahájenia expedície z Austrálie do Ázie, ktorú videli diváci v kinách ako dokument Trabantem do posledního dechu. A teraz na vás čaká film Trabantem tam a zase zpátky.

„Každá naše cesta byla těžší než ta předchozí a každá jinak. Na první jsme nevěděli, co dělat, na poslední jsme to věděli naprosto přesně, ale dělali jsme toho až moc. Ovšem na ironii a černý humor, někdy na hranici politické korektnosti, byla spousta prostoru vždy,“  hovorí Přibáň.

velky_vyber-561 velky_vyber-577
Divoká jazda z Indie do Prahy – 17 237 kilometrov za 5 mesiacov

Veľká cesta domov začala na juhu Indie, zamierila na sever medzi pohrebné hranice magického Váránasí, aby pokračovala ďalej do Nepálu a podhoria Himalájí, kde trabanty vo výške 5328 m n. m. stanovili výškový rekord dvojtaktného auta. Himaláje preveril žltý cirkus spôsobom, aký ešte výprava nezažila – bol to boj s prírodou na úzkych kamenistých cestách vlniacimi sa nad hlbokými zrázmi. Komplikácie naviac spôsobovalo bahno, sneh a množstvo vody valiacej sa cez cesty v nadmorských výškach, kde strácajú výkon motory aj ľudia. Následne cestovatelia prekonali hory mystického malého Tibetu, zišli na hranice Pakistanu a po slávnej horskej diaľnici Karakoram Highway dorazili do Číny. Tu sa žltá výprava ocitla pod permanentným dohľadom.

„Když jsme zpod tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,“ popisuje pocity z opustenia Číny Přibáň.

velky_vyber-95 velky_vyber-335

Okruh cesty okolo sveta sa uzavrel

Samarkand bol najvýchodnejším bodom prvej cesty v roku 2007. Od tej doby žlté trabanty prešli Afriku, Južnú Ameriku aj Austráliu a juhovýchodnú Áziu a keď sa teraz do mesta vrátili z východu, okruh cesty okolo sveta sa uzavrel. Ďalej výprava pokračovala naprieč Uzbekistanom, medzi opustené lode na „dno púšte“ k vyschnutému Aralskému jazeru, do Kazachstanu, do Ruska, na Ukrajinu a Slovensko. Návrat domov bol doslova epický a podľa Přibáňa predčil všetko, čo ako cestovateľ dosiaľ zažil.

„Poslední tisícovka kilometrů od ukrajinsko-slovenských hranic byla krásná, silná a dojemná. Všude nás lidé vítali, stáli podél silnic a mávali… Něco takového už asi nezažijeme. V době sociálních sítí si takového obrovského zájmu a osobního kontaktu neskutečně cením,“ uzatvára Přibáň.

velky_vyber-1284

Na filmovú cestu Trabantem tam a zase zpátky vzal Dan Přibáň opäť medzinárodnú česko-poľsko-slovenskú posádku, dva trabanty, poľský Fiat 126p tzv. maluch a českú motorku Jawa 250. Tím tvoria známe tváre žltého cirkusu vrátane nesmrteľného motocyklistu a optimistu Mareka Slobodníka, notorického „strácača“ pasov Radka Jony aj hlavného “cirkusového” hudobníka Mareka Duranského. Všetkého schopnú hlavnú zostavu skvele doplnil nováčik a požiarnik Honza Setvín a novopečený vodič zbierajúci prvé motoristické skúsenosti v divokom dopravnom pekle Indie Lukáš Venclík. Po prvý raz po rokoch v tíme nebola žiadna žena.

„Jet v čistě pánské sestavě bylo čistě pragmatické rozhodnutí. Chtěli jsme si to po náročné minulé cestě co nejvíce zjednodušit a vrátit se zpátky ke kořenům první výpravy, kdy jsme jeli jen tři kluci,“ komentuje Dan Přibáň. 

velky_vyber-155 velky_vyber-101

Už zajtra , teda 11. apríla, dofrčí do kín najnovší film z dielne žltého cirkusu TRABANTEM TAM A ZASE ZPÁTKY! Na Slovensku jeho produkciu zabezpečuje Asociácia filmových klubov – zoznam miest premietania