Igor Koller – celý život spätý s horolezectvom

[Total: 72    Average: 3.5/5]

Igorove cesty patria dodnes k zberateľským kúskom, či už ťažké, odvážne stenovky v Tepliciach, alebo výstupy v horách.

Jednoducho povedané celý život Igora Kollera je spätý s horolezectvom. Za takmer štyridsať  rokov aktívneho lezenia vyliezol stovky výstupov od skaliek, cez Tatry, Alpy až po Himaláje, desiatky prvovýstupov. Naozaj široký záber. Popri tom píše, fotografuje, organizuje a posledné roky aj pracuje len pre horolezectvo. Ako sekretár a dnes už aj predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES. 

Mnohé jeho prvovýstupy sú už dnes legendárne a patria do klenotnice nielen nášho horolezectva. Taká je jeho Hrana Kalamárky v pieskovcových Teplico-adršpašských skalách. Jeho prvovýstup svetového významu je Cesta cez Rybu v Južnej stene Marmolady v Dolomitoch z roku 1981, ktorá bola riešením problému, o ktorý sa pokúšala celá vtedajšia svetová horolezecká elita. Na Marmolade má ďalších šestnásť nových ciest a variánt, v severnej stene Piz Badile, ktorá patrí medzi najznámejšie alpské steny, štyri prvovýstupy vrátane takých skvostov ako sú Cesta kvetov a Bielym pásom.

Hoci s ročníkom narodenia 1952 už patrí k historickým postavám, s oveľa mladšími partnermi stále realizuje svoje lezecké plány. S päťdesiatkou na krku to bol ťažký prvovýstup na Shipton Spire v Karakorame. A dnes ho opäť lákajú nové línie v Alpách a na Marmolade.

Igor Koller – celý život spätý s horolezectvom written by Hanibal.cz average rating 3.5/5 72 user ratings