Pete Whittaker sólo výstup s lanom na El Capitan za menej ako 24 hodín

[Total: 14    Average: 3.9/5]

V období od 9. do 10. novembra 2016 Pete Whittaker vykonal trochu neobvyklý, veľmi pozoruhodný výstup, a to fantastické osamelé opakovanie Freerider up El Capitan v Yosemite. Brit to urobil sám, s povrazom a úplne zadarmo; keď odštartoval v stredu 9. novembra o 15:02 a vo štvrtok 10. novembra skončil o 11:08, po jednom poklese. Týmto spôsobom sa Whittaker stal prvým, kto vystúpi El Cap v tomto štýle, sám, sám sebe s lano, lezenie na 1000 metrov trasy zadarmo zadarmo za menej ako 24 hodín.

Ešte predtým než sa história lezenie v Yosemitoch prepísala husárskym kúskom Alexa Honnolda, ktorý neistený vyliezol cestu Freerider na El Capitana, napadlo túto rovnomennú kilometrovú cestu v obtiažnosti 9 +/ 10- (v niektorých dĺžkach) preliezť isteným sólom Peta Whittakera.

Pri istenom sóle si musíte upevniť koniec lana na začiatku lezecké dĺžky a potom si uvoľňovať lano skrze blokant na sedáku a procvakávat postupové istenia. Okrem nepohodlného povoľovanie lana v lezeckých pozíciách si pridávate nejaké to kilo navyše vďaka váhe voľného lana v blokantu a na konci dĺžky musíte znova slanit, vybrať istenie a vyšplhať nahor.

Z pohľadu bigwallu sa jedná o nepredstaviteľnú drinu pri kombinácii voľného lezenia a žumarovania a Peteovi známi ho od toho neúspešne odrádzali. Ako to celé dopadlo môžete zhliadnuť v polhodinovom filme nižšie.

/foto_Dustin Moore/

Pete Whittaker sólo výstup s lanom na El Capitan za menej ako 24 hodín written by Dasa.cili average rating 3.9/5 14 user ratings