Strážca divočiny

[Total: 169    Average: 3.3/5]

Z pohľadu prírody je to nedávno, čo sa divočina rozprestierala po celej Európe. Dnes z nej zostávajú posledné pevnosti. Jednou z nich je tajomná Tichá dolina v slovenských Tatrách.

Jej odľahlé rokliny a čarovné pralesy sú domovom pre asi štyridsať medveďov, ktoré tu môžu žiť bez akýchkoľvek konfliktov s človekom. Dvaja filmári /Erik Baláž a Róbert Rajchel/ sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život tohto charizmatického zvieraťa – strážcu divočiny..

Film Strážca divočiny je príbehom o vzácnej populácii medveďov, ktoré žijú v odľahlej divočine v srdci slovenskej časti Tatier. V Tichej a Kôprovej doline, strávil ochranár a filmár Erik Baláž 15 rokov dokumentovaním života týchto výnimočných zvierat, aby nakoniec spolu s Robertom Rajchlom priniesli svedectvo o ich živote v skutočnej divočine.

Po dlhé stáročia sa medvede potulovali celou Európou, ale nárastom civilizácie sa ich prirodzené prostredie stále zmenšovalo. Začali ustupovať do horských enkláv neprístupných pre človeka, kde mohli žiť bezpečne a slobodne. Výsledkom dlhodobého pozorovania nie sú len detailné náhľady do každodenného života medveďov, ale aj odhalenia, ktoré vyvrátia mnohé mýty.

Uprostred starých limbových lesov vidíme, ako sa medvede kŕmia svojim obľúbeným ovocím – čučoriedkami. Kamera zachytila medvediu matku s tromi odrastenými mláďatami. Na mláďatá ale číha nebezpečenstvo v podobe dominantného samca. Ten sa pokúša usmrtiť cudzie mláďatá, aby neskôr splodil vlastné. Vo fascinujúcom svete evolúcie je ale smrť mláďat nevyhnutnosť zabezpečujúca rovnováhu medzi počtom medveďov a dostupnosťou potravy. Vidíme, ako zmena ročných období ovplyvňuje život medveďov a aj ostaných zvierat od kamzíka v horách až po vzácneho tetrova hlucháňa v lesoch. Ale zo všetkého najviac, počas Erikových dlhých pozorovaní v Tatranských dolinách, vidíme ako ostal uchvátený medveďom, zvieraťom, ktoré si držalo svoje miesto v srdci človeka od úsvitu jeho histórie. Napriek zásahom 21. storočia v Európe, je medveď stále pánom slovenskej zeme a „strážcom divočiny“.

Erikove úsilie a pomoc jeho ochranárskych prívržencov zabezpečia, aby to tak aj ostalo.

Strážca divočiny written by Arolla Film average rating 3.3/5 169 user ratings