Ži svoj sen

[Total: 74    Average: 3.6/5]

Ak by ste mohli ísť na vysnívaný výlet, kde by to bolo? Pre horského bežca Tylera Courvilla to bola návšteva Nepálu kde trávil čas s trailovou bežkyňou Mira Rai, ktorá sa stala za rok 2016 najväčším dobrodruhom podľa hlasovania National Geographic. Jej príbeh je naozaj zaujímavý. Mira vyrastala v odľahlej dedine vo východnom Nepále, kde v obkľúčení hôr Bhojpur snívala sny, ktoré ďaleko presahujú konvenčné očakávania nepálskych žien. 

Ako najstaršia dcéra z piatich detí, musela chodiť pre vodu, starať sa o hospodárske zvieratá, pomáhať na poli i doma. V dvanástich prestala chodiť do školy a pravidelne musela ťahať ťažké vrecia s ryžou hore dole po strmých chodníkoch, často naboso – a obchodovať na trhu. Bola to ťažká práca, ale aj skvelý tréning pre budúceho úspešného trailového bežca.

Keď mala 14, prechádzali cez jej dedinu maoistickí povstalci a Rai sa rozhodla k nim pripojiť. Po dvoch rokoch intenzívneho tréningu sa vrátila domov a excelovala v behu a karate. Pretože Nepál nemá tradíciu súťaží profesionálnych športovcov, najmä žien, nemala žiadne využitie.

Pred dvoma rokmi nastal konečne veľký zlom v jej živote. Bola pozvaná na svoje vôbec prve preteky v živote – Kathmandu West Valley Rim 50K. Rai nemala žiadne špeciálne vybavenie alebo skúsenosti a napriek tomu dokázala všetkých predbehnúť a na trati dlhej 50 km zvíťaziť. 

Ako dievča, som bola vychovávaná tak, aby som neustále mala na pamäti svoje miesto, potláčali môj hlas, a nútili ma konať len určitým spôsobom. Oslobodiť sa od všetkých týchto tradícií bol jeden veľký sen.”

 

 

Ži svoj sen written by Sal Vladimir average rating 3.6/5 74 user ratings