Skvosty Považia – Považský hrad, Cigánka a jaskyňa Dzedova ric

[Total: 36    Average: 3.9/5]

Klapy sú prírodná rezervácia na Hornom Považí (6,22 ha, 654 m n.m.). Je to bralnatý hrebeň nad vodnou nádržou Nosice, v katastri obce Udiča, budovaný vápencami a vápnitými pieskovcami s pestrou mozaikou rastlinných a živočíšnych druhov. Pod skalným bralom Cigánka na vrchu Klapy sa nachádza pomerne málo známa jaskyňa Dzedova ric. Je jedným z dôkazov, že Slovákom veru zmysel pre humor nechýba. Jej nekonvenčný názov je pritom nielen originálny, ale aj nanajvýš výstižný. Nejde totiž o nejakú veľkolepú, turisticky vyhľadávanú kvapľovú jaskyňu, ale o menšiu jaskynku puklinového charakteru. Napriek tomu predstavuje zaujímavú turistickú atrakciu, nachádza sa v krásnom prostredí bralnatého hrebeňa Klapov a z jej ústia sa naskytá pôsobivý výhľad do priľahlej doliny a na okolité vrchy.

Považský hrad – zrúcanina hradu na strmom vrchu na pravom brehu Váhu, neodmysliteľná silueta Považia nachádzajúca sa neďaleko Považskej Bystrice. 

Skvosty Považia – Považský hrad, Cigánka a jaskyňa Dzedova ric written by Tomáš Grman average rating 3.9/5 36 user ratings