Tunelom v čase… cez Slavošovský a Koprášsky tunel

[Total: 80    Average: 3.4/5]

V dôsledku tzv. Viedenskej arbitráže musela ČSR krátko pred 2. svetovou vojnou odstúpiť Maďarsku územia južného Slovenska. Tým boli prerušené niektoré železničné trate a vyvstala nutnosť vybudovať nové. Keď ale po vojne Maďarsko zabrané územia vrátilo, dostavba nových tratí sa stala bezpredmetnou a po rozbehnutých stavebných prácach zostalo mnoho nevyužitých pamiatok. K týmto pamiatkam patrí i Slavošovský tunel pod vrchom Homôľka, ktorý spája obce Slavošovce a Magnezitovce (časť Kopráš).

Tunel, ktorým nikdy nijaký vlak neprešiel (nie sú tu dokonca ani koľajnice), je dnes obľúbenou turistickou atrakciou. Vyhľadávajú ho dokonca i zahraniční návštevníci. Jeho dĺžka je asi 2,5 km a možno ho prejsť za necelú hodinu. Návštevníkov tunela čaká vlhko, chlad a čiernočiernočierna tma, čo v kombinácii s faktom, že človek nikdy nevie, na čo v neosvetlenom podzemí narazí, vytvára nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.
Na prechod tunelom si treba vziať nepremokavú obuv, teplé oblečenie a vlastný zdroj svetla. Trasu možno absolvovať i na bicykli. Pred vchodom do tunela na slavošovskej strane sa nachádza príjemný oddychový areál s altánkami, ohniskom a hojdačkami.

 

Tunelom v čase… cez Slavošovský a Koprášsky tunel written by Tomáš Grman average rating 3.4/5 80 user ratings