Dolina Kościeliska v Západných Tatrách

[Total: 17    Average: 3.5/5]

Nádherná, ľahko dostupná dolina v poľskej časti Západných Tatier – Dolina Koscieliska. 

Dolina Kosceliska je jednou z hlavných a najnavštevovanejších dolín Poľských Západných Tatier. Je dlhá asi 9 km a pokrýva plochu 35 km2. Má niekoľko bočných vetiev, ako sú Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszniańska (Pyszna). Začína pod Ornakom a ústí v osade Kiry, ktorá je známym východiskovým bodom pre turistiku do poľskej časti Západných Tatier.  Dolina tvorí dlhú a hlbokú skalnú roklinu, ktorej steny v troch miestach vytvárajú tzv. bramy (brány) – Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego a Brama Raptawicka.

V doline možno obdivovať okolité skalné steny, Koscieliski Potok, ale aj rozhľady do okolia. Z doliny je dobre viditelná Bystrá, najvyšší vrchol Západních Tatier. V doline je viacero veľmi populárnych a prístupných jaskýň, ako sú Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna a Jaskinia Raptawicka.
V minulosti sa v doline ťažilo striebro, meď a antimón, od 18. storočia prevažne železná ruda. V Starých Kościeliskach bola postavená huť, kováčovňa, obydlie pre pracovníkov, krčma, hájovňa aj kostolík, od ktorého je odvodený aj názov samotnej doliny.

Detaily a popis : 
Kiri – Jaskyňa Mylna – Hala Ornak – Smreczynski staw – Hala Ornak – Kiri
Dĺžka : 15km
Prevýšenie : 350m
Náročnosť : ľahká
Mapa trasy 

Dolina Kościeliska v Západných Tatrách written by HiketheWorld average rating 3.5/5 17 user ratings