Podskalský Roháč a Temné jaskyne

[Total: 46    Average: 3.9/5]

NPR Podskalský Roháč, jaskyňa Humno a Temné jaskyne v Súľovských vrchoch.

Prešli ste Súľovské skaly a máte radi zaujímavé miesta s naozaj krásnymi výhľadmi? V tom prípade je turistická trasa na Podskalský Roháč jasná voľba. Prírodná rezervácia pripomína skalné mesto s množstvom skalných útvarov.

Jaskyňa HUMNO s dĺžkou 15m a hĺbkou 6m vytvorená v karbonátových zlepencoch v svahu vrchu Úvoz /688,2m/ miestnymi nazývaného Snožek. Nachádza sa v pohorí Súľovské vrchy, v Súľovských skalách v nadmorskej výške 625m v katastri obce Prečín, miestna časť Zemianska Závada. Malá temná jaskyňa v nadmorskej výške 602 metrov a

Veľká temná jaskyňa vo výške 607 metrov sú známe aj pod názvom Závadské jaskyne. Nachádzajú sa v južnej časti Súľovských vrchov neďaleko Zemianskej Závady, na západnom svahu vrchu Skálie. Veľká temná jaskyňa je dlhá 100 metrov, Malá temná jaskyňa je zhruba polovičnej dĺžky. Krasovú výzdobu v podobe stalagmitov, stalaktitov i sintrových jazierok obkolesujú steny so sintrovými nátekmi tmavých až čiernych odtieňov. Obe zastupujú vzácny typ klastokrasových jaskýň vytvorených v karbonatických zlepencoch. V jaskyniach boli objavené pozostatky pravekého ľudského osídlenia i kosti dávno vyhynutých živočíchov.

Podskalský Roháč a Temné jaskyne written by Tomáš Grman average rating 3.9/5 46 user ratings