Vábenie výšok – Ivan Gálfy

[Total: 69    Average: 3.2/5]

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Pozrime sa na jeho vývoj v dvojdielnom dokumentárnom filme Vábenie výšok cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta.

VÁBENIE VÝŠOK /1. diel: IVAN GÁLFY, 2. diel: KRUTÝ EVEREST/ 

Ivan Gálfy zanechal výraznú stopu. V tatranskej žule, vo svetových veľhorách, v srdciach a pamätiach ľudí. Stál pri zrode Horskej služby a neskôr aj ako náčelník pozdvihol jej úroveň na európsku. Stal sa priekopníkom slovenského expedičného horolezectva. Výprava v roku 1971 na Nanga Parbat bola prvou úspešnou výpravu na osemtisícovku z východného bloku. Odvtedy viedol expedície na šesť ďalších. Aj vďaka nemu sme patrili medzi svetovú himalájsku elitu.

Kto bol Ivan Gálfy: V Tatrách urobil okolo 700 horolezeckých výstupov. Od roku 1957 pracoval v Horskej službe TANAP-u. Bol československým reprezentantom v horolezectve, predsedom Trénerskej rady Československa i predsedom Československého horolezeckého zväzu. Od roku 1976 vykonával funkciu ústredného náčelníka Horskej služby na Slovensku a to až do zdravotnými problémami vynúteného odchodu na dôchodok v roku 2001.

Vábenie výšok – Ivan Gálfy written by Pavol Barabáš average rating 3.2/5 69 user ratings