logo
Zimný prechod Tatier zopakovaný!
Pridal: Tatry.cz
|
15.03.2013

Neuveriteľne dlho trvalo zopakovanie náročného zimného prechodu celého hrebeňa Tatier. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali úspešný pokus "pavúka" Pavla Pochylého. Po viac ako 30 rokoch je to tu, a to i napriek stále sa zhoršujúcim podmienkam. Po 15 dňoch na hrebeni unikli víchrici len o chlp.

Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík

Nebolo to také biele miesto na mape, aké by si asi obaja horolezci predstavovali. Ale napriek tomu je to unikátny zápis do histórie tatranského horolezectva, pretože zimný prechod celého hrebeňa Tatier sa podaril v zime iba Pavlovi Pochylému v roku 1978 alebo 1979 (údaje sa rôznia). Pavol Pochylý nastúpil v Hutianskom sedle 23. februára a dokončil prechod 10. marca. Nadviazal tak sám na pokus z roku 1970, kedy mal na hrebeni podporu.

75 km na ostrej hrane

Až dnes v roku 2013, po 15 urputných dňoch na hrebeni, sa to podarilo znova. Adam Kadlečík a Mišo Sabovčík sú tí ďalší, ktorí to dokázali. Napriek počasiu, napriek ťažkým podmienkam, bez zásob a bez podpory ďalších kamarátov. Príbeh ľudskej odvahy, silnej túžby a jedinečnej vytrvalosti bol natáčaný po celú dobu Pavlom Barabášom a zo vzduchu aj Igorom Papom. Len vo Vysokých Tatrách je na hlavnom hrebeni asi 40 štítov.

Fotografie a film
Cestu oboch horolezcov starostlivo dokumentoval Pavol Barabáš a zo vzduchu Igor Pap. Prvé fotky nájdete už dnes v galérii K2 štúdia a na facebooku Pavla Barabáša. Odvahu horolezcov podporovali aj na webe JAMESu.

Ďalší príbeh s dobrým koncom

Do dokumentárneho seriálu Príbehy tatranských štítov Pavla Barabáša pribudla ďalšia perla. Ťažko uveriť, že slovenská dvojica zvládla prechod hrebeňa najprv z Hutianského sedla do Ľaliového, potom celý hlavný hrebeň až do Kopského sedla a potom ešte navrch prechod celých Belianskych Tatier až do Ždiarského sedla. Vlado Plulík, ktorý prešiel hrebeň Vysokých Tatier v zime 1997 priznal, že si prechod bez podpory zdola cenní viac ako vylezenie Mount Everestu. Obaja horolezci museli na záver, keď už sily naozaj dochádzali, ešte pridať. V Tatrách práve zúrila víchrica, taký vietor by asi ešte včera ich príbeh ukončil ...

Zaujímavosti
Prechody hlavného hrebeňa Tatier:
3. - 13.9.1955 (letný tímový) - Zbigniew Hegerle, Zbigniew Potkan, Jerzy Piotrowski, Ryszard Schramm, Ján Staszel. Trasa od východu na západ. Poliaci neprešli 6 štítov, preto sa ako prvý regulárny počíta až 27.8. - 18.9.1960 (letný tímový) - Marian Kruczek, Stanisław Obrochta, Józef Olszewska, Henryk Szot. Opäť v smere východ-západ
27.3.-14.4.1959 (zimný tímový) - Jerzy krajský, Czesław Mrowiec, Kazimierz Olech, Andrzej Sobolewski, Szymon Wdowiak, Andrzej Zawady. Taktiež smer východ-západ.
23.2. - 10.3.1978 (zimný sólo) - Pavel Pochylý. Unikátny výkon slovenského lezca, ktorý bol zopakovaný až včera. Pochylý ho absolvoval v smere západ - východ. Hoci s experimentovaním s liekmi, resp. s dnes už s drogami a napriek občasným čiastočným ochrnutiam a halucináciám, zostal tento prechod jedným z najväčších slovenských lezeckých výkonov vôbec. Text z časopisu JAMESÁK o prvom úspešnom pokuse v podaní Pavla Pochylého.

O podobný prechod sa neúspešne pokúšal Čech Libor Hroza, ale nemal v roku 2007 príliš šťastie.


zdroj: tatry.cz

prabos_jar2015.jpg
Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
kostarika2.jpg
Kostarika - chasing the jaguars
Film o expedícií na divoké rieky Kostariky uprostred džungle...
benatcan2.jpg
Velký Benátčan - cesta od moře do mraků
Krátky dokument o nonstop bike & hike expedícií z Benátok na vrchol G
peso2.jpg
Pešo po Slovensku
Trojtýždňový peší výlet Slovenskom, viac ako 450 km po slovenských hor
maroko2.jpg
Trip magickým marokom
Dvojtýždňový trip po Maroku, poslednom severoafrickom kráľovstve. Jebe
pathfinder2.jpg
Path Finder
Nový poľský enduro film, ktorý vás vezme na cestu do najdivokejších hô