Festival zimných dobrodružstiev a adrenalínových športov – SNOW FILM FEST 2018

Snow Film Fest je v Pov. Bystrici už tradičným neskoro jesenným podujatím. Každoročne sa na ňom stretávajú stovky priaznivcov snehu, ľadu, hôr a dobrodružstva, aby si užili prehliadku zaujímavých filmov a prezentácií. Bude tomu tak aj v tomto roku. V sobotu 1. decembra 2018 od 16:00 hod. sa v kine Mier uskutoční v poradí už šiesty ročník tohto výnimočného festivalu, na ktorom si prídu na svoje hlavne milovníci extrémnych zážitkov, čerstvého prašanu a arktickej divočiny.

Filmová prehliadka “SNOW FILM FEST” je najväčšie podujatie svojho druhu, ako uvádza aj organizátor festivalu Juraj Lukáš: “Považská Bystrica je iba jednou zo zastávok festivalu, ktorý zavíta až do 200 miest Českej a Slovenskej republiky. Nás mimoriadne teší fakt, že práve naše mesto je jedným z najúspešnejších organizátorov v celom Česko – Slovensku.” hovorí Juraj Lukáš a ďalej dodáva: “Celovečerné premietanie špičkových filmov plných extrémneho lyžovania, zimného lezenia, skialpinizmu a ďalších extrémnych zážitkov a športov dokáže každý rok pritiahnuť stovky ľudí. Práve preto sa pre nich snažíme pripraviť vždy niečo výnimočné, čo nikde inde nemajú“.

sff_web

A na čo všetko sa môžete tešiť?

Dobrodružný skialpový film Perzia vám predstaví dvojicu slovenských skialpinistov Mira Peťa a Roba Vrláka, ktorí vyrazili do Iránu s cieľom pokúsiť sa o zlyžovanie severných stien Alam Kuh 4850 m, Damavand 5670 m a ďalších vrcholov. Ako to nakoniec s chalanmi dopadlo sa dozviete v sobotu.

csm_P1150781_bd84be74b8

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Jeho vývoj môžete sledovať v dokumentárnom filme z dielne Pavla Barabáša s názvom Vábenie výšok – Ivan Gálfy. Ivan Gálfy zanechal výraznú stopu. V tatranskej žule, vo svetových veľhorách, v srdciach a pamätiach ľudí. Stal sa priekopníkom slovenského expedičného horolezectva. Výprava v roku 1971 na Nanga Parbat bola prvou úspešnou výpravou na osemtisícovku nielen z Československa, ale i z celého východného bloku. Aj vďaka nemu sme patrili medzi svetovú himalájsku elitu.

Vo filme INTO TWIN GALAXIES sa trojica dobrodruhov vydáva naprieč polárnou pustatinou za 1000 km ďalekým snom. V mrazivých končinách Grónska, je totiž najsevernejšie položená rieka, ktorú by chceli splaviť na svojom kajaku. Expedícia bojuje s nástrahami Grónska, polárnym počasím, ľadovcovou krajinou a dúfajú že stihnú doraziť k rieke práve včas, aby už bola rozmrznutá.

Into-Twin-Galaxies-02-Erik-Boomer-

Z veľmi chladnej oblasti je i ďalší zaujímavý film, ktorý sleduje cestu Bena Pagea, ktorý sa na svojom bicykli vydal úplne sám na cestu okolo sveta. Snímok Frozen Road zachytáva jeho prechod cez zimnú Kanadu, poslednú veľkú divočinu.

frozen-road-film-ben-page_29

Už ste počuli o digitálnych nomádoch? Tento životný štýl je snom mnohých mladých ľudí. Val a Tim si ho splnili. Žijú v žltom americkom školskom autobuse, v ktorom sa spolu s partiou lyžiarov a snowboardistov vydali hľadať to najlepšie jazdenie v prašane, aké je na Balkánskom polostrove možné nájsť. Cesta plná zážitkov, stretávanie s lokálnymi obyvateľmi a objavovanie miestnych svahov vás čaká vo fime In Gora.

in-gora-1-1600x667

Súčasťou festivalu je aj cestovateľská prezentácia zo série Zbaľ sa a poď… organizovaná v spolupráci s Vlastivedným múzeom. Tentokrát z celkom netradičného prostredia, konkrétne z  jadrovej elektrárne v Černobyle. Zážitkami z rádioaktívnej zóny vás prevedie Libor Trško, prostredníctvom svojich fotografií.

Na čo sa ešte môžete tešiť? Počas prestávok bude pre každého účastníka, ako je už na našom festivale dobrým zvykom, pripravené malé občerstvenie /káva, čaj a hlavne chleba s masťou a cibuľou/, ako inak zadarmo k vstupnému, a kto vydrží až do konca, môže skúsiť svoje šťastie v tombole.

foto_na web