Francúzsky festival s najlepšími horskými filmami prichádza na Slovensko

Festival Mountains On Stage sa zrodil v marci 2013. Odvtedy rastie každý rok nielen vo Francúzsku, ale aj v Európe. Dvakrát za rok, počas jeho letnej edície v apríli – máji a počas jeho zimnej edície v novembri – decembri Mountains On Stage prináša hory do miest s najlepšími horskými filmami!

71567445_1394371164065534_3194947337369681920_o

Dnes je festival organizovaný v 18 krajinách Európy vo viac ako 120 mestách. Na toto zimné vydanie 2019 očakávame 100 000 divákov. Na Slovensku budeme v Bratislave a v Poprade.

Tie najlepšie horské filmy 

Túto zimu uvidíte 5 filmov o lyžovaní, lezení, horolezectve a paraglidingu, ktoré sa odohrávajú od Montblanského masívu cez Himaláje až po kanadský ostrov Baffin.

►Félicité – r. Antoine Frioux /12 min/

Keby hory dokázali hovoriť, čo by asi povedali? Pierre Hourticq, Victor De Le Rue a Jérémie Heitz, ktorí predstavujú elitu súčasného lyžovania a snowboardingu, sa vydali na spoločnú výpravu na strmé svahy Montblanského masívu. Úchvatné zábery nám pomáhajú pochopiť, čo týchto športovcov núti neustále posúvať hranice a preskúmavať hory, ktoré sú krásne a nebezpečné zároveň.

felicite

►Blutch – r. Nicolas Alliot /37 min./

Už ste niekedy počuli o paraglidingovom prelete nad celými Himalájami, ktorý podnikol Jean-Yves Fredriksen? Asi nie, napriek tomu, že je to možno jedno z najpozoruhodnejších dobrodružstiev 21. storočia. Film zachytáva najsilnejšie chvíle tejto štvormesačnej výpravy. Jean-Yves, sám, len v spoločnosti svojho fotoaparátu a huslí, s nami zdieľa svoje radosti, strasti, strach a pochybnosti sprevádzajúce jeho úžasný prelet, počas ktorého musí niekoľkokrát prekonávať nepriazeň osudu. Nádherná krajina, nezabudnuteľné stretnutia, odhodlanie a poézia vytvárajú koktejl, ktorý si musíte vychutnať až do dna.  

►Coconut Connection – r.Sean Villanueva O’Driscoll /27 min./

Naši najobľúbenejší Belgičania sú späť na plátne s vyváženou kombináciou humoru, lezenia a hudby. Sean Villanueva a Nicolas Favresse sprevádzaní známou alpinistickou skupinou Ragni Di Lecco, sa spoločne  vracajú na ostrov Baffin na svoju tretiu expedíciu. Ich cieľom je lezenie nikdy neprelezených viacdĺžkových ciest. Aby sa ale k tým stenám dostali, musia najskôr na lyžiach a kajakoch prekonať zľadovatelé fjordy. Ich spôsob rozprávania vás zaručene pobaví. 

coconut

►This Mountain Life – r. Grant Baldwin /40 min./

Prechod Kanady od severu na juh najdrsnejším terénom Severnej Ameriky. Dlhých 2 300 km za šesť mesiacov… Reč nie je o ďalšom senzačnom  počine Mika Horna, ale o dobrodružstve matky s dcérou. Martina a Tania Halik (ktorá na výprave oslávila 60. narodeniny) spoločne vyrazili na obdivuhodnú cestu magickou krajinou. Vďaka tejto neuveriteľnej dvojici môžete očakávať naozaj nevšedný zážitok. Nezabudnuteľné!

►Changabang – r. Jean-Pierre Tauvron /44 min./

Predstavte si, že visíte v cepínoch na niekoľkomilimetrovej lište viac ako 1 000 metrov nad zemou na legendárnej hore ležiacej na indickej strane Himaláji. Sébastien Ratel, Léo Billon a Sébastien Moatti z francúzskeho alpinistického spolku GMHM sa vydali po stopách troch legendárnych anglických horolezcov. Počas svojho výstupu alpským štýlom sa s nami podelia o tie najkrajšie horské scenérie, aké sme už dlho nevideli… Snáď nemáte strach z výšok!

2018TGMHM05-12-1050062