Outdoor filmový festival Oščadnica 2018 – povianočná nádielka skvelých filmov

Outdoor filmový festival Oščadnica, ďalej len OFF Oščadnica, je opäť tu a predstavuje tie najlepšie horské filmy z domácej, ale aj zahraničnej produkcie. 5.ročník tradičného “vianočného festivalu” sa uskutoční v priestoroch DK Oščadnica 29. a 30.12.2018 a diváci budú mať možnosť zhliadnuť tie najlepšie snímky o dobrodružných výpravách do najvyšších hôr planéty, ale aj neuveriteľné výkony na hranici ľudských možností v Alpách.

„Festival sa vracia do Oščadnice v tradičnom formáte po niekoľkých rokoch a som veľmi rád, že vedenie obce akciu podporilo“, ozrejmuje situáciu organizátor Martin Kučerík.

off-oscadnica2018-hiking

Najlepšie filmy mladých slovenských filmárov

“Pri príprave programu ma uchvátili prírodné zábery a dva rôzne pohľady na najznámejšiu diaľkovú trasu na Slovensku – Cestu hrdinov SNP, láka Martin na dva z filmov, ktoré sa venujú práve tejto téme. Cesta hrdinov SNP je najdlhšia turistická trasa na Slovensku, ktorá siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín. Viac ako 760 kilometrov dlhá, so stúpaním prevyšujúcim 30 000 metrov. Sen mnohých bláznov, medzi ktorých patrili aj filmár Matúš Lašan s protagonistami filmu 30 dní hrdinom. Naproti nim stojí výkon trojice bežcov, ktorých snaženie prebehnúť túto trasu v rekordnom čase, zachytil filmár Adam Lisý vo filme Volanie diaľok”.

volanie-dialok-2-b

Slovensko bude mať zastúpenie na OFF Oščadnia aj vo filme Evy Čičkanovej z Chorá vrana prodakšn – S deťmi cez hory. Tento film ukazuje, ako sa netreba vzdávať svojich záľub, ako neprepadnúť rodičovskému stereotypu a kuvičím hlasom: “Do hôr sa s deťmi ísť nedá.”

s-detmi-cez-hory-1-b

“Najviac sa ale teším na film Kroky na hrane od Viliama Bendíka a reakcie ľudí na autentický príbeh z druhej svetovej vojny. Rekonštrukciu úniku Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v apríli 1944 utiekli z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. O 70 rokov neskôr sa s východom slnka rozbehli šiesti bežci na svoju cestu. Bežali z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.”

Pavúk – film o Paľovi Pochylom

No a na koniec prvého dňa si organizátori nechali skutočnú lahôdku – životný príbeh Pavla Pochylého, prezývaného Pavúk, ktorý dodnes vyráža dych. Pavúk preliezol náročné tatranské steny a vytýčil v nich ťažké cesty. Žil na hrane nielen v horách, ale i v bežnom živote a pre nekompromisné názory, mal napriek sláve a uznaniu, aj množstvo neprajníkov. Dokument zachytáva rub a líc povahy horolezca, ktorý bol v roku 2001 spolkom JAMES vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia.

teoria-stastia

“Zo sobotnej ponuky filmov nemôžem nespomenúť poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení lezeckých generácií, od špičkového slovenského filmára Rasťa HatiaraTeória šťastia. Hlavným hrdinom je bývalý lezec a starý horal Ľubo Rybanský, ktorý sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčniku.” pokračuje Martin Kučerík. “No a záver festivalu bude patriť kinofilmu od Pavla Barabáša. Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Vo filme Vábenie výšok sa spolu pozrieme na jeho vývoj cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta. Príbeh plný emócií a poriadnych expedícii v neprebádaných horách, akých je dnes už veľmi málo.“

vv

Okrem bohatej nádielky filmov sa diváci môžu tešiť aj na bohatú tombolu, do ktorej bude automaticky zaradený každý návštevník.

Viac informácií o celom programe na -> www.facebook.com/offoscadnica/